Německo a Japonsko se zavázaly spolupracovat při ochraně a podpoře kritických a nových technologií.
Německý kancléř Olaf Scholz poprvé přiletěl do Japonska s vládní delegací, informoval o tom 18. března zpravodajský server Tagesschau.
Japonský premiér Fumio Kišida označil vztahy s Německem za intenzivnější než kdykoli předtím. „Japonsko-německé vztahy jsou silnější a užší než kdykoli předtím,“ řekl Kišida po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Tokiu. Bezprostředně poté se uskutečnily první dvoustranné vládní konzultace mezi oběma zeměmi.
V případě finanční nejistoty způsobené problémy mezi západními bankami chtějí Japonsko a Německo v budoucnu úzce koordinovat své kroky. Shodli se na tom německý ministr financí Christian Lindner a jeho japonský protějšek Shunichi Suzuki během 45minutového jednání. Zároveň chtějí pečlivě sledovat světové trhy a ekonomiku, řekl agentuře Reuters představitel japonského ministerstva financí.
Spolkový kancléř Olaf Scholz a šest jeho ministrů se v Tokiu účastnili prvních japonsko-německých vládních konzultací.
Zaměřili se na téma ekonomické bezpečnosti. Hlavním cílem je rozšířit mezinárodní spolupráci, aby se snížila závislost na jednotlivých ekonomických mocnostech – například při dovozu surovin. Německo se chce poučit ze své někdejší závislosti na plynu z Ruska, kterou se podařilo vyřešit pouze demonstrací síly po ruské invazi na Ukrajinu.
Vládní konzultace – setkání několika členů kabinetu z obou stran – nejsou pro německou vládu ničím novým. V minulosti se již uskutečnily například s Čínou, Indií, Brazílií, Izraelem a do roku 2012 také s Ruskem. Tím se dále prohlubují vztahy s již blízkými nebo strategicky významnými partnery. Skutečnost, že do tohoto „exkluzivního klubu“ bylo nyní přijato Japonsko, je podle německé delegace „logickým dovršením“.
Důvěra a zájmy
Vztahy mezi Německem a Japonskem jsou založeny na vzájemné důvěře, společných zájmech, živé výměně v mnoha oblastech, společných hodnotách svobody, dodržování lidských práv, demokracie, právního státu, otevřeného, volného a spravedlivého obchodu a mnohostranného systému, uvádí se ve společném prohlášení.
Německo a Japonsko sdílejí desítky let důvěryhodné spolupráce jako členové skupin G7 a G20; během svých po sobě jdoucích předsednictví G7 (Německo 2022, Japonsko 2023) znovu potvrdily svůj záměr posílit spolupráci v oblasti hospodářské bezpečnosti; toto téma bylo v rámci G7 poprvé nastoleno v roce 2022 za německého předsednictví na summitu G7 v Elmau a bude projednáno na summitu G7 v Hirošimě.
Německo a Japonsko rovněž uplatňují koordinovaný politický přístup v mnoha oblastech a pracují na velkých systémových výzvách i bezprostředních krizích v rámci svých funkcí nestálých členů Rady bezpečnosti OSN a členů skupiny G4, která se zabývá reformou Rady bezpečnosti.
Bezpečnost
Německo a Japonsko si společně uvědomují, že bezpečnost Evropy a bezpečnost Indopacifiku jsou úzce propojeny. Obě strany shodně podpořily posílení konkrétní spolupráce v souladu s japonskou Koncepcí realizace svobodného a otevřeného Indopacifiku (FOIP) a směrnicemi německé vlády pro Indopacifik. Znovu potvrdili význam zachování svobodného a otevřeného indo-pacifického regionu, v němž není nikdo vyloučen a který je založen na zásadách právního státu. Obě strany důrazně odmítají jednostranné pokusy změnit status quo silou nebo nátlakem, které zhoršují napětí.
Německo a Japonsko potvrdily svůj závazek podporovat spolupráci mezi japonskými silami sebeobrany a Bundeswehrem. Obě strany se rozhodly vyvinout úsilí o vytvoření právního rámce pro činnosti v oblasti obranné a bezpečnostní spolupráce na dvoustranné úrovni, například pokud jde o poskytování logistické pomoci a podpory.
Nové technologie
Německo a Japonsko se zavázaly spolupracovat při ochraně a podpoře kritických a nových technologií. Obě strany se dohodly, že budou i nadále spolupracovat s ostatními státy při posilování účinných a odpovědných kontrol vývozu materiálů, technologií a výzkumu, které by mohly být využity pro vojenské účely, a to způsobem, který drží krok s rychlým technologickým vývojem.
S ohledem na podporu kritických a nových technologií, včetně vodíku a jeho derivátů, jako je čpavek, jakož i oběhového hospodářství, se obě strany shodly na tom, že bude užitečná výměna myšlenek o ještě intenzivnější spolupráci v různých oblastech, jako je digitalizace nebo umělá inteligence. Obě strany uznaly, že technologický pokrok musí být odpovědně utvářen prostřednictvím účinné správy; posílí mezinárodní spolupráci s cílem podporovat a chránit odpovědný, inkluzivní, transparentní a udržitelný návrh, vývoj a používání technologií, které respektují soukromí a umožňují bezpečnost uživatelů, v souladu s lidskými právy a jejich společnými demokratickými hodnotami.
Obě strany vyjádřily záměr prohloubit diskuse na zasedání Smíšeného německo-japonského výboru pro spolupráci v oblasti vědy a techniky a v dalších formátech meziresortního dialogu a dohodly se na strategickém posílení těchto fór.
Další podrobnosti najdete zde v němčině.