Červený kříž provádí velké škrty v počtu humanitárních pracovníků a kanceláří po celém světě. Zástupci si stěžují, že všechny peníze směřují na Ukrajinu a jinde chybí.
Organizace Červený kříž se v poslední době potýká s vážnou finanční krizí. Již dříve její představitelé varovali, že bojují s nedostatkem požadovaného rozpočtu ve výši 2,79 miliardy švýcarských franků (2,99 miliardy Kč) na rok 2023. Dne 30. března pak správní rada Mezinárodního výboru červeného kříže (MVČK) schválila škrty ve výši 430 milionů CHF pro letošní a začátek příštího roku. Zvláště a čím dál více obtížné je podle zástupců Červeného kříže získávání finančních prostředků. Ředitel MVČK Robert Mardini v březnu sdělil médiím, že “obecně je méně darů na humanitární pomoc” a že rusko-ukrajinský konflikt vedl k tomu, že krize v jiných částech světa “byly zapomenuty“. Z deseti nejdůležitějších operací MVČK, který letos slaví 160. výročí svého založení, má pozitivní výhled financování pouze Ukrajina, tvrdí Mardini. Všechny ostatní operace (Afghánistán, Sýrie, Jemen, Jižní Súdán, Somálsko, Irák, Demokratická republika Kongo, Etiopie, Nigérie) jsou podle něj podfinancované. MVČK zaměstnává po celém světě přibližně 20 000 lidí.
Mezinárodní humanitární organizace Červený kříž si klade za cíl chránit životy, zdraví, důstojnost a snižovat utrpení lidí v nouzi následkem válek, přírodních nebo technických katastrof a epidemií. V jejím čele již od roku 2008 stojí žena – Gail McGovernová. Na základě významného nedostatku finančních prostředků byla nedávno oznámena opatření na snižování nákladů, která letos povedou ke zrušení 1 800 pracovních míst v ústředí a v delegacích po celém světě a k uzavření nejméně 26 z 350 světových pracovišť.
Mezinárodní výbor Červeného kříže se sídlem v Ženevě původně informoval o 1 500 zrušených pracovních místech a 20 uzavřených pracovištích. Čísla však budou ještě větší. Celkový počet propuštěných zaměstnanců bude zahrnovat i další na organizaci navázané zaměstnance, kteří mohou být postiženi v důsledku menšího počtu globálních úkolů a zmrazení náboru na některá pracovní místa. Švýcarský veřejnoprávní rozhlas RTS uvedl, že by se změna mohla týkat přibližně 3 000 lidí. Zrušeny budou i některé pobočky, například delegace v Mauritánii, Kuala Lumpuru a Řecku. Kromě toho bude “výrazně omezena” přítomnost organizace v Dakaru, Nairobi, Ammánu, Bangkoku, Panamě a dalších minimálně 21 místech.