Gabonští vojenští důstojníci si nárokují moc, volby jsou podle nich nedůvěryhodné

Gabon je bývalá francouzská kolonie na západě Afriky, která byla až do roku 1960 kolonií Francie. Nyní se země zřejmě přidá k těm, které ovládají pučisté.

V právě proběhlých volbách v zemi zvítězil opět stávající prezident Ali Bongo. Několik minut poté, co státní volební orgán oznámil, že Ali Bongo získal třetí funkční období, však vystoupila ve státní televizi skupina vysokých gabonských vojenských důstojníků a prohlásila, že přebírá moc. Ve středu 30.8. v časných hodinách v televizním pořadu Gabon 24  uvedli, že zastupují všechny bezpečnostní a obranné složky africké země. Výsledky voleb tak byly zrušeny, všechny hranice až do odvolání uzavřeny a státní instituce rozpuštěny. V hlavním městě Libreville byla podle tiskových agentur slyšet hlasitá střelba. Vláda tohoto člena OPEC se k tomu bezprostředně nevyjádřila. Nebyly bezprostřední zprávy o místě pobytu Bonga, který byl naposledy viděn na veřejnosti, když v sobotu odevzdal svůj hlas ve volbách. „Ve jménu gabonského lidu … jsme se rozhodli bránit mír tím, že ukončíme současný režim,“ uvedli důstojníci v prohlášení. Zatímco jeden z nich četl společné prohlášení, asi desítka dalších stála mlčky za ním ve vojenských uniformách a baretech. Vojáci se představili jako členové „Výboru pro přechod a obnovu institucí“. Mezi státní instituce, které prohlásili za rozpuštěné, patřila vláda, senát, národní shromáždění, ústavní soud a volební orgán.

V případě úspěchu by se jednalo o osmý převrat v západní a střední Africe od roku 2020. Převraty se v posledních letech odehrály také v Mali, Guineji, Burkině Faso, Čadu a Nigeru. Vůdci převratu v Gabonu pro média uvádějí, že vláda již mnoho let nerespektuje vůli gabonského lidu, a to se prý musí změnit. Opoziční tábor rovněž prohlašuje, že volby byly „podvodem, který zorganizoval Ali Bongo a jeho příznivci“ poté, co byl přerušen internet a vyhlášen zákaz vycházení. Zakázány byly také francouzské sdělovací prostředky France 24, RFI a TV5 Monde, které byly obviněny z „nedostatku objektivity a vyváženosti … v souvislosti s probíhajícími parlamentními volbami“, jak uvedla vláda. Nedostatek mezinárodních pozorovatelů, pozastavení některých zahraničních vysílání a rozhodnutí úřadů přerušit internetové služby a zavést po volbách celostátní zákaz nočního vycházení vyvolaly obavy o transparentnost volebního procesu. Obyvatelstvo tak nemůže být informováno o tom, co se v zemi děje. Bongo kandidoval za Gabonskou demokratickou stranu (PDG), stranu založenou jeho otcem Omarem Bongem, který Gabon vedl v letech 1967-2009. Po jeho smrti nastoupil na místo prezidenta jeho syn, tehdejší ministr obrany, a od té doby je u moci.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.