Kde je veřejnoprávní vysílání stále financováno z poplatků?

V jižní Evropě, na Balkáně, v severní Africe a na Blízkém východě jsou poplatky za vysílání součástí měsíčního vyúčtování za elektřinu.

V současné době vybírá poplatky za vysílání 21 z 56 zemí Evropské vysílací unie (EBU – European Broadcasting Union). Vyplývá to z analýzy odpovědných oficiálních orgánů EBU a dalšího průzkumu platformy Statista. Zatím poslední zemí, která model koncesionářských poplatků zrušila, je Slovensko. V souladu s legislativním rozhodnutím z prosince 2022 jsou státní vysílací služby od 1. července 2023 financovány prostřednictvím daní. Jak ukazuje graf níže, nejvíce členských států EBU se samostatným režimem koncesionářských poplatků se v současnosti nachází ve střední Evropě a severní Africe.

Všichni východní a jižní sousedé Německa, jako je Polsko, Česká republika, Rakousko a Švýcarsko, mají poplatky za veřejnoprávní vysílání. Modely výběru se však v některých případech výrazně liší. Například v Polsku a České republice poplatky vybírá pošta, zatímco ve Švýcarsku je za výběr poplatků zodpovědná soukromá společnost Serafe AG, která získala zakázku na období 2019–2025. V jižní Evropě, na Balkáně, v severní Africe a na Blízkém východě jsou naopak poplatky za vysílání součástí měsíčního vyúčtování za elektřinu; tento model využívá 11 z 21 zemí, které v současnosti poplatky vybírají.

Tento graf ukazuje, kteří členové Evropské vysílací unie vybírají poplatky za vysílání (modře). Žlutě jsou označeny země, které poplatky v období 2009–2023 zrušily a zeleně jsou země bez poplatků. Zdroj: Statista.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.