Předseda Švýcarské federace židovských obcí vyzývá Židy ve Švýcarsku k umírněnosti a k dialogu s muslimy.
“Nesmíme přenášet konflikt do Švýcarska, a proto je pro mě osobně také velmi důležité, abychom vedli dobrý dialog s muslimskými úřady ve Švýcarsku,” říká Ralph Lewin, předseda Švýcarské federace židovských obcí a nejvyšší představitel tamních Židů. O situaci hovořil v souvislosti s útokem Hamásu na Izrael z minulého týdne jako o “narušení civilizace”. Přesto se domnívá, že část izraelského obyvatelstva by byla připravena k dialogu. “To, co se stalo, je nepředstavitelné,” rozhořčuje se Lewin v rozhovoru pro švýcarský veřejnoprávní rozhlas. Na mysli má nejen brutalitu palestinské militantní skupiny Hamás, ale také skutečnost, že Izrael nebyl schopen Židy ochránit.
Pro židovské komunity na celém světě to má “velmi, velmi hluboké důsledky”, protože jde o největší masakr Židů od dob holocaustu, tvrdí Lewin. Na tomto pozadí také chápe, že Izrael chce po takovém útoku “zlikvidovat Hamás”. Nicméně se nabízí otázka, zda se obě strany nebudou muset z této logiky násilí jednou vymanit. Pokud totiž bude chtít Izrael “zničit” Hamás a dobýt pásmo Gazy, jak oznámil, pravděpodobně zemřou tisíce lidí. “Současná spirála násilí začala bezprecedentním teroristickým útokem. S Hamásem nelze uzavřít mír, to už je každému jasné,” prohlásil Lewin a dodal, že v současné situaci je požadavek, aby se Izrael zaměřil na deeskalaci, “politicky nemožný”.
Lewin nicméně vidí i limity izraelského postupu. Nedokázal posoudit, zda Izrael uzavřením pásma Gazy porušil mezinárodní humanitární právo – jak tvrdí OSN ale Izrael se jím také musel řídit a projevit tak ohleduplnost vůči civilnímu obyvatelstvu. A co zásadní mírový proces? “O mírovém řešení sním už od studentských let,” řekl Lewin. Ví také, že obě strany se budou muset také znovu sblížit. Jako předpoklad k tomu podle něj Palestinci potřebují dalšího partnera k jednání. Pokud Palestinci vyšlou signál, že jsou připraveni jednat, je přesvědčen, že část izraelského obyvatelstva rozhovory obnoví, ale po nedávných událostech to bude nesmírně “trnitý” proces. Mnozí však také pochybují o tom, zda lze s izraelskou vládou uzavřít mír; Izrael přece již léta masivně rozšiřuje osady na Západním břehu Jordánu. “Izrael dokázal, že zvládne uzavřít mír,” řekl Lewin a poukázal na dohodu s Egyptem. Doufá, že tato schopnost uzavřít mír existuje v Izraeli i dnes. Pokud jde o situaci ve Švýcarsku, Lewin uvedl, že Švýcarská federace židovských obcí uvítala skutečnost, že Hamás je nyní považován za teroristickou organizaci. “Myslíme si, že je správné, že vláda nyní vidí, že s takovou organizací nelze vyjednávat,” řekl Lewin. Federace se však podle něj obává, že se současná solidarita s Izraelem a Židy opět změní a antisemitských incidentů bude přibývat.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.