Evropská unie zahájila vyšetřování na ochranu spotřebitele proti společnosti Amazon

Jde o součást kroků proti velkým platformám poté, co na konci srpna vstoupily v platnost nové právní předpisy o digitálních službách.

Evropská komise ve středu 15. listopadu oznámila, že zahájila vyšetřování opatření, která internetový maloobchodní gigant Amazon přijal na ochranu spotřebitelů, zejména před nelegálními výrobky, uvedl francouzský list Le Monde. Brusel ve středu oznámil, že žádá společnost Amazon, aby „poskytla další informace o opatřeních přijatých ke splnění povinností v oblasti posuzování a zmírňování rizik zaměřených na ochranu spotřebitelů, zejména s ohledem na distribuci nelegálních výrobků“, která plynou z nové legislativy o digitálních službách nazvané Digital Services Act (DSA).

Začátkem listopadu již Brusel zahájil vyšetřování čínského internetového obchodu AliExpress kvůli údajné distribuci nelegálních výrobků, zejména padělaných léků. Obě šetření jsou součástí utahování šroubů, které evropská exekutiva zahájila proti velkým platformám poté, co na konci srpna vstoupil v platnost zákon DSA ukládající nové povinnosti devatenácti velkým internetovým společnostem.

Komise odpovědná za prosazování nového znění zákona má pravomoc porušovatele sankcionovat. Šetření evropské exekutivy se týkají také „ochrany základních práv, jakož i souladu doporučujících systémů” s novými pravidly. Pochybnosti například budí spotřebitelům nabízená možnost odmítnout personalizované doporučování produktů, které je synonymem pro využívání osobních údajů.

V souvislosti s DSA informovala v pátek Evropská komise také o vyšetřování opatření společnosti Meta (mateřská společnost Facebooku a Instagramu) a Snap (Snapchat) na ochranu nezletilých, zejména jejich „fyzického a duševního zdraví“, které se týká i firem TikTok a YouTube.

V rámci aplikace DSA Evropská komise také požádala společnosti Meta, ByteDance (vlastník TikToku) a X o informace o šíření násilného obsahu, nenávistných projevů a dezinformací v souvislosti s válkou mezi Izraelem a Hamásem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.