Násilnosti ve Francii, dva občané byli obviněni ze zločinů proti lidskosti

Ve Francii to nadále vře. Země je v pohotovosti a rasové napětí i násilnosti jsou v médiích téměř denně. Napilno mají i soudy.

Sprejovat nacistická graffiti s hákovým křížem se nevyplatilo jejich autorům. Země totiž odhalila pachatele a obvinila prozatím dva lidi z ospravedlňování zločinu proti lidskosti kvůli nacistickým hákovým křížům, které byly nasprejovány na severozápadě Paříže. Dva z obviněných byli podle médií součástí skupiny 13 podezřelých osob ve věku 20 až 30 let, které byly popsány jako směsice ultrapravicových aktivistů a chuligánů a byly předvedeny prokuratuře. Na zem nastříkali hákové kříže a někteří se podle prokuratury již i v minulosti podíleli na “podobných činech”. Kromě svastik je skupina podezřelá ze sprejování nápisu “KOB”, což je odkaz na nechvalně proslulý Kop of Boulogne, fotbalové ultras Paris Saint-Germain. Minulý měsíc francouzští prokurátoři též zahájili vyšetřování desítek Davidových hvězd, které byly nalepeny na budovách ve městě a na předměstích. Prokurátoři v tomto případě uvedli, že byli zatčeni dva Moldavané a že extremistická akce mohla být provedena na “výslovnou žádost” osoby pobývající v zahraničí.

Dění v zemi neuklidnila ani listopadová vražda teenagera na vesnické párty. Násilný čin rozdmýchal politické napětí v zemi, kdy pravicoví politici dokonce útok označili za “protibělošský rasismus”. Šestnáctiletý středoškolák, který byl identifikován pouze jako Thomas, byl o víkendu pobodán, když se skupina cizinců vrhla na slavnostní dav asi 400 lidí, kteří se sešli v Crépolu v jihozápadním regionu Drome na taneční zábavě ve vesnické hale. Mladík zemřel na cestě do nemocnice. Dalších osm lidí bylo zraněno, z toho dva vážně. Prokurátoři tvrdí, že okolnosti vraždy mladíka jsou nejasné, a nedoporučují dělat ukvapené závěry. Zprávy však uvádějí, že hádka uvnitř obecního úřadu v Crépolu vedla ke rvačce venku, když na místo činu přijelo více mladých lidí v jednom nebo dvou autech. Za Thomase, nadšeného hráče ragby, truchlily dva tisíce lidí a o víkendu se na zápasech francouzského ragby držela minuta ticha. Ministr vnitra Gerald Darmanin v parlamentu uvedl, že bylo zatčeno sedm osob a vyšetřovatelé nyní budou zjišťovat, zda stojí za “tímto odporným zločinem”. Mluvčí vlády Olivier Véran pak při návštěvě Crépolu, vesnice s přibližně 500 obyvateli v oblasti Drôme na jihovýchodě Francie, vyzval lidi, aby “neodpovídali na násilí násilím”, a varoval, že společnosti hrozí “převrat”.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.