Reorganizace vládního kabinetu před volbami do evropského parlamentu posunula směřování francouzské vlády směrem k pravici. Namísto žen do vedení nastoupili homosexuálové.
Francouzský prezident Emmanuel Macron se rozhodl obnovit vládu. Generální tajemník Macronovy strany Renaissance, 38letý Stephane Sejourne, byl jmenován ministrem zahraničí místo Catherine Colonnyové, další klíčoví ministři včetně ministra vnitra Geralda Darmanina a ministra financí Bruna Le Maira si své posty ponechali. Zůstává i ministr obrany Sebastien Lecornu. Všechna vrcholná ministerstva jsou tak v současné době v rukou mužů. Z 11 ministerstev v kabinetu je sedm ministrů mužů a čtyři ministryně. Hlavním počinem pak bylo nedávné jmenování 34letého Gabriela Attala zvaného „Baby Macron“ předsedou vlády. Ten je svých 34 letech je nejmladším premiérem v novodobé francouzské historii, čímž překonal i socialistu Laurenta Fabiuse, kterému bylo 37 let, když ho v roce 1984 jmenoval François Mitterrand. Odstupující dvaašedesátiletá Elisabeth Borneová odešla z funkce po 20 měsících, kdy byla druhou francouzskou premiérkou jmenovanou v roce 2022 během druhého Macronova funkčního období.
To, co chci, je akce, akce, akce“ a „výsledky, výsledky, výsledky“, říká vášnivě Attal chválí „energii“ svých ministrů, kteří jsou podle něj „na 200 procent odhodláni splnit očekávání Francouzů“. Attal také slíbil, že splní Macronův slib snížit daně pro střední třídu, ačkoli se nechtěl vázat na časový harmonogram. Ministryní kultury byla překvapivě jmenována 58letá Rachida Datiová, ministryně spravedlnosti za bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho a členka pravicové opoziční strany Republikáni marocko-alžírského původu. Eric Ciotti, předseda strany Republikáni, oznámil, že Datiová bude po svém jmenování vyloučena ze strany, a obvinil ji, že se „staví mimo naši politickou rodinu“. Datiová byla v roce 2021 obviněna z přihlížení korupci v souvislosti s poradenskými službami pro dceřinou společnost Renault-Nissan, což popřela. Attal při jmenování poukazoval na „presumpci neviny“ a chválil Datiovou jako „odhodlanou ženu“, která „celý život bojovala, aby dosáhla toho, co chtěla“. Ministryní sportu je pak Amelie Oudea-Castera (45 let), bývalá francouzská tenisová šampionka, která již nyní stojí před obrovským úkolem dohlížet na letní olympijské hry v Paříži. Podle komentářů médií tato jmenování znamenají pro Macronovu centristickou vládu nový posun doprava. Pikantností hojně probíranou v médiích je fakt, že ministr zahraničí Sejourne žil v partnerském svazku s Attalem, prvním francouzským premiérem, který se otevřeně hlásil k homosexuální orientaci. Jejich vztah je nyní pravděpodobně u konce.