Rusko si ekonomicky nemůže dovolit ani vyhrát, ani prohrát

Ruská ekonomika přežila západní sankce. Problémem je, že se zaměřila na pokračování dlouhé války.

Podle MMF je ruský HDP přibližně o 7 % nižší než předválečná prognóza. Rusko bylo vyloučeno z hlavních světových finančních služeb a jeho aktiva v hodnotě přibližně 260 miliard eur byla zmrazena, uvádí v článku pro The Conversation Renaud Foucart, který je ekonomem na Univerzitě v Lancasteru.

Ruský vzdušný prostor je uzavřen pro většinu západních letadel a západní přístavy jsou uzavřeny pro ruská plavidla. Déle než va roky po plnohodnotné invazi na Ukrajinu Rusko stále čelí bezprecedentnímu množství hospodářských sankcí. Navzdory tomu všemu se ruská ekonomika nezhroutila. Byl také zaveden formální limit na nákup nebo zpracování ruské ropy prodávané za více než 60 dolarů za barel (světové ceny se v současné době pohybují mezi 80 a 100 dolary, článek fluktuace nereflektuje). Teoreticky by Západ neměl s ruskou ropou obchodovat nad tento limit, což by mělo obrovský dopad na ruské veřejné finance. V praxi se však limit obchází díky rozsáhlé „šedé“ flotile nepojištěných plavidel a využívání účetních mezer. A teoreticky je též nezákonné prodávat Rusku cokoli, co by mohlo být použito armádou. Sankce nicméně měly určité účinky.

Nyní se Rusko ekonomicky zcela soustředí na dlouhou válku na Ukrajině, což je ve skutečnosti hnací silou jeho současného hospodářského růstu. Tento fakt autor vidí jako důvod k obavám, neboť MMF očekává, že Rusko letos zaznamená růst HDP o 2,6 %, což je výrazně více než ve Spojeném království (0,6 %) a EU (0,9 %). Od roku 2022 Rusko zavedlo masivní zvyšování úrokových sazeb (v současné době na úrovni 16 %), aby kontrolovalo inflaci (stále nad 7 %) a vládní kontroly, které téměř znemožňují vyvést peníze ze země jak ruským vývozcům, tak mnoha zahraničním společnostem, které v Rusku stále působí. Ruský rozpočtový deficit (částka, kterou si vláda potřebuje půjčit) je na dobré cestě zůstat pod 1 % HDP, zatímco ve Spojeném království činí 5,1 % a v EU 2,8 %. Společně tyto kroky pomohly zabránit úplnému zhroucení rublu tím, že udržely tok měny uvnitř Ruska.

Dalším z důvodů této relativní odolnosti je silná a nezávislá ruská centrální banka. Navzdory zpřísňujícím sankcím byla ruská státní pokladna ve skutečnosti zaplavena penězi z ropy. Mnoho zemí také vydělalo peníze v roli zprostředkovatelů a ruské firmy se naučily obcházet sankce, přičemž nejlepším příkladem je právě ropný strop.

Rusko bohaté na zdroje ale je stále mnohem chudší než jeho bývalí sovětští sousedé, jako je Estonsko, Lotyšsko, Polsko a Maďarsko, kteří se vydali cestou evropské integrace.

Podle autorova mínění nemá současný ruský režim žádnou motivaci ukončit válku a vypořádat se s ekonomickou realitou země. Nemůže si tedy dovolit válku vyhrát, ale ani ji prohrát. Ruská ekonomika je nyní zcela zaměřena na pokračování dlouhého a stále smrtelnějšího konfliktu.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.