Financial Times. Evropské energetické firmy požadují, aby USA přestaly vyhrožovat sankcemi proti projektu Nord Stream 2. Považují takové výhrůžky za neakceptovatelné.
Polovinu nákladů na Nord Stream 2, který bude stavět Gazprom, ponesou firmy Engie, Royat Dutch Shell, OMV a německé firmy Uniper a Wintershall. Jde o 9,5 miliardy eur. Projekt je zásadní pro zajištění budoucích dodávek plynu do EU. Nyní je ovšem projekt ohrožen, protože americký Senát hlasoval pro to, aby byl plynovod pod novými sankcemi proti Moskvě. Což je hodnoceno jako krok, jak podpořit americký vývoz zkapalnělého zemního plynu do Evropy.
Isabelle Kocherová z francouzské Engie k tomu říká, že zavedení amerických sankcí na projekt, který není v USA, v němž nejsou americké firmy zapojeny a který není v dolarech… je to vměšování se do záležitostí evropských zemí, je to neakceptovatelné.
Návrh ještě musí projít americkou Sněmovnou reprezentantů. Kritikou se USA řadí k některým zemím východní Evropy, které také projekt Nord Stream 2 silně kritizují.
Klaus Schafer, ředitel Uniperu, říká, že je nemožné, aby Evropané platili účet za americká pracovní místa… americká intervence podle něj dále projekt politizuje. Evropské energetické dodávky se mají nechat Evropanům…není možné, aby se evropská energetická politika nyní dělala v USA.