V Bratislavě začne festival STARMUS

Festival STARMUS je mezinárodní setkání zaměřené na oslavu astronomie, výzkumu vesmíru, hudby, umění a přírodních věd. Sedmý ročník festivalu se bude konat od 12. do 17. května 2024 v Bratislavě.

Festival STARMUS, který se koná jednou za dva roky, začíná 12. května s hvězdnou sestavou hostů a účinkujících,včetně rockové legendy skupiny Queen a spoluzakladatele festivalu Briana Maye a francouzského skladatele a performera Jeana-Michela Jarreho.

Tématem letošního ročníku je „Budoucnost naší domovské planety“, který do slovenského hlavního města přivede více než 50 předních odborníků v oblasti změny klimatu, vědy o životním prostředí, umělé inteligence a kybernetické bezpečnosti. Mezi ně patří nositelé Nobelovy ceny Michel Mayor, Emmanuelle Charpentierová a Kip Thorne, astronauti Charlie Duke, Chris Hadfield, Kathryn Thorntonová a Garrett Reisman a legendární primatoložka a antropoložka Jane Goodallová.

Jaká témata se budou v příštích dnech diskutovat? Například: „Kapitalismus přispěl ke vzniku klimatické krize. Může ji kapitalismus také pomoci vyřešit?“, „Je válka anachronismus?“, „Problémy při dosažení nulových emisí skleníkových plynů“, „Globální měření a monitorování životního prostředí“, „Světlá budoucnost editace genů“, „V čem jsme v době umělé inteligence jedineční“…

Kulisou zahajovacího koncertu bude most SNP přes Dunaj

„Jsme rádi, že STARMUS začíná tak jedinečnou a velkolepou show. Na tomto koncertě Jean-Michel Jarre udá tón duchu této konference, která je zaměřena právě na řešení současných problémů naší planety,“ řekl Brian May novinářům v Bratislavě prostřednictvím videospojení.

„Naše planeta potřebuje vědce, umělce a podnikatele, kteří jsou schopni investovat své znalosti, vize a zdroje nad rámec všech politických mandátů, aby společně vychovávali další generace a umožnili jim pozitivně pracovat na budoucnosti,“ řekl Jean-Michel Jarre.

***

Záznam ze zahajovacího koncertu Jeana-Michela Jarreho „Most z budoucnosti“ („Bridge from the Future“) můžete zhlédnout zde. Zvláštním hudebním hostem byl Brian May.

Další informace: Vstupenky na festival STARMUS jsou k dispozici v síti ticketportal a celý program si můžete prohlédnout na oficiálních webových stránkách.

Ilustrační foto: Aleksey Chalabyan a.k.a Xelgen, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.