Země EU chtějí vyloučit Ursulu von der Leyenovou z rozhodujícího mimořádného summitu

Hlavy evropských států a vlád chtějí na zvláštním summitu jednat o budoucnosti EU. Na pořadu jednání bude také otázka, kdo by měl stát v čele Komise. Ursula von der Leyenová by se ráda zúčastnila, ale několik zemí požaduje, aby byla vyloučena.

Příští pondělí chtějí hlavy států a předsedové vlád 27 zemí EU přijet do Bruselu, aby projednali poznatky z evropských voleb. Kromě jiného se bude probírat důležitá otázka: kdo bude v budoucnu stát v čele Evropské komise? Převezme ji opět dosavadní německá šéfka Ursula von der Leyenová?

Před večeří 17. června, která je v plánu, je však třeba vyjasnit ještě něco jiného: měla by tam být von der Leyenová? Podle německých novin Die Welt ji chce několik zemí EU z mimořádného zasedání Evropské rady vyloučit. Ona sama se však plánuje zúčastnit.

Situace je choulostivá. Na jedné straně má von der Leyenová právo být přítomna. Na druhé straně je zde v sázce její vlastní budoucnost. A mnoho hlav států a vlád se obává, že nebudou moci svobodně hovořit, pokud bude von der Leyenová v místnosti.

„Velká většina hlav států a předsedů vlád by si velmi přála, aby kandidát nebyl přítomen, a umožnil tak otevřenou diskusi,“ řekl novinám jeden ze zasvěcených. Druhá skupina zemí nemá žádné preference. A „velmi malý“ počet se vyslovil pro účast předsedy Komise.

Večeře se nebude týkat pouze postu von der Leyenové. Musí se také najít nástupce šéfa zahraniční politiky EUJosepa Borrella. A pro Charlese Michela, který dosud předsedal pravidelným setkáním vrcholných politiků v Bruselu. Na rozdíl od von der Leyenové se Michel nemůže ucházet o další funkční období.

Pokud se von der Leyenová večeře skutečně zúčastní, přicházejí podle unijních kruhů v úvahu dva nepříjemné scénáře. Oba by pravděpodobně vytvořily napjatou atmosféru.

Na jedné straně by někteří šéfové států a vlád mohli požádat předsedkyni Komise, aby místnost opustila. Za druhé by mohli požadovat, aby se dostavili i další přední kandidáti v evropských volbách a představili své programy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.