Společnost Saudi Aramco prodala akcie zahraničním investorům

Prodej akcií saúdskoarabské ropné společnosti se setkal se silnou poptávku ze strany USA a Evropy.

Podle informací agentury Bloomberg je možné očekávat, že zahraniční investoři získají v rámci prodeje akcií saúdskoarabské společnosti Saudi Aramco přibližně 60 % akcií v hodnotě 11,2 miliardy dolarů, což je výrazná změna oproti předchozímu kótování zaměřenému na místní investory. Prodej přilákal silnou poptávku z USA, Evropy, Velké Británie, Hongkongu a Japonska, přičemž nákupy přesáhly 65 miliard dolarů.

Při předchozím uvedení akcií na burzu odradilo zahraniční investory vysoké ocenění, takže vláda byla odkázána na domácí kupce. Tentokrát investory přitahuje vysoká dividenda společnosti, jejíž výnos se odhaduje na 6,6 %. Saúdská Arábie rychle obdržela dostatek nabídek na pokrytí všech akcií a těmito výnosy podpoří ekonomickou transformaci země.

Konečná cena akcií společnosti Aramco, která uzavřela na 28,30 rijálu, se pohybovala v navrhovaném rozmezí 26,70 až 29 rijálů. Zahraniční účast byla pečlivě sledována a saúdská vláda zůstane většinovým akcionářem s 82% vlastnickým podílem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.