Milei v Argentině navzdory protestům prosadil svůj “reformní” balíček

Zákon obsahuje vyhlášení jednoletého stavu hospodářské nouze a umožní prezidentovi rozpustit federální agentury a privatizovat asi desítku státních podniků.

Horní komora argentinského parlamentu těsně schválila kontroverzní návrh zákona, který má zásadní význam pro plánované hospodářské reformy prezidenta Javiera Milei. Uprostřed střetů protestujících a policie hlasovali senátoři minulou středu pozdě večer 37 ku 36 hlasům pro předběžné schválení plánu.

Balíček obsahuje radikální opatření týkající se privatizace a daňových úlev pro investory. Senát byl v otázce návrhu zákona rozdělen, a nakonec o něm rozhodl právě nerozhodný výsledek hlasování.

Během jednání se v ulicích sešly tisíce protestujících, kteří zapalovali auta a házeli zápalné lahve, bezpečnostní složky na ně reagovaly slzným plynem a vodními děly. Během chaotických demonstrací bylo několik lidí zraněno a zatčeno.

Prezident Javier Milei, který se považuje za „anarchokapitalistu“ a usiluje o změnu argentinské vlády a ekonomiky, získal tímto hlasováním významnou podporu. Jeho strana Svoboda získala jen 15 % křesel v dolní komoře parlamentu a 10 % v Senátu. Milei oslavoval výsledek hlasování jako triumf argentinského lidu a své návrhy zákonů označil za legislativní reformu, která mění pravidla hry.

Návrh zákona představuje ústřední bod Mileiových plánů na ozdravení ekonomiky. Dosavadní opatření jeho vlády byla provedena především dekrety a zahrnovala snížení dotací a propuštění zaměstnanců z veřejného sektoru. Vedla k prohloubení ekonomické recese a zvýšila podíl lidí žijících v chudobě na 55 % argentinské populace. Roční inflace v Argentině se zvýšila na 300 %.

Reformní zákon obsahuje například vyhlášení jednoletého stavu hospodářské nouze umožňujícího Mileiovi rozpustit federální agentury a privatizovat asi desítku státních podniků.

Bude znamenat i omezení přístupu k minimálním důchodovým dávkám a oslabení pracovněprávní ochrany. Další paragrafy zákona přepokládají daňové, celní a devizové pobídky na podporu investic v Argentině. Před hlasováním varovali opoziční zákonodárci, že návrh zákona zvrátí desetiletí pokroku v zemi.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.