BASF přesouvá výrobu do Číny: Budou ji brzy následovat další německé chemické společnosti?

Problémy Německa jako místa pro podnikání vyvolávají mezi společnostmi velké znepokojení a větší zaměření na podnikání v zahraničí.

Kvůli hospodářské krizi a četným problémům s umístěním výroby zvažuje mnoho společností odchod z Německa. Byrokracie, nedostatek kvalifikované pracovní síly, vysoké náklady na energie a nadměrné daně firmy odrazují. Jak nedávno uvedl deník Berliner Zeitung, BASF, jedna z největších německých společností, by se dokonce mohla k Německu otočit zády a přesunout se do Číny.

Zatímco BASF masivně omezuje výrobu v Ludwigshafenu a ruší pracovní místa, chemická společnost investuje deset miliard eur do nové továrny v Číně. Co jiného to je, když ne přesun výroby? Společnost tento krok zdůvodňuje churavějící německou ekonomikou. Podle BASF dosáhla v loňském roce zisku všude kromě Německa. „Stejně jako v minulosti budeme investovat na trzích, kde jsou naši zákazníci a kde trh roste,“ vysvětlila mluvčí BASF na dotaz listu Berliner Zeitung. Zdá se, že tento růst vidí společnost spíše v jiných zemích, například v Číně, než v Německu.

Chtělo by to méně ideologie a více realismu

Německo má jako centrum znalostí a technologií obrovský růstový potenciál. „Tento potenciál je však omezován byrokratickými překážkami a nadměrnou regulací,“ tvrdí mluvčí společnosti Merck Timo Breiner.  To brání inovacím a stojí body v konkurenci s ostatními regiony.

Evonik, další německý chemický gigant, zašel ve své kritice současné hospodářské politiky ještě o krok dál. „Je nutná změna politiky zaměřená na konkurenceschopnou ekonomiku.“ Je třeba „méně setrvačnosti a ideologie, ale více realismu a akčnosti“, zdůraznil tiskový mluvčí Evoniku Richard Weiss. „Ostatní země provádějí lepší energetickou politiku a lepší průmyslovou politiku, a to nejen pro chemický průmysl.“ Přesto se Evonik ze své domovské země nestáhne. „Velká část našich investic bude i v příštích letech plynout do Německa,“ ujišťuje Weiss. Přesto by podle něj bylo nedbalé, kdyby chemická společnost neinvestovala také v Číně. Důvodem je to, že „Čína bude v příštích letech představovat většinu růstu světového trhu s chemikáliemi.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.