EPP požaduje podíl na předsednictví Evropské rady

EPP chce mít v příštích pěti letech své lidi na třech ze čtyř nejvyšších postů.

Evropská lidová strana navrhuje socialistům, aby se funkční období předsedy Evropské rady rozdělilo na dva 2,5leté úseky – a oni dostali jeden z nich.

K dispozici jsou čtyři nejvyšší posty a nyní chce EPP mít své lidi ve třech ze čtyř funkcí v určitém období příštích pěti let.

Kromě zajištění druhého funkčního období pro německou předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a dalších 2,5 roku pro maltskou předsedkyni Evropského parlamentu Robertu Metsolaovou chce EPP získat část předsednictví Rady, které v současnosti zastává Belgičan Charles Michel, uvedlo šest informovaných úředníků.

Mandát předsedy Evropské rady je oficiálně na 2,5 roku a poté musí být prodloužen vedoucími představiteli EU, obvykle však byl předseda podpořen vedoucími představiteli na dvě funkční období.

Předsedkyně EP Metsolaová zdůraznila, že Evropský parlament je pevně odhodlán zajistit hladký průběh procesu vedoucího k volbě příštího předsedy Komise.

„Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2024 byla zaznamenána nejvyšší volební účast za posledních 30 let a ve více než polovině členských států EU (přesněji ve 14) se oproti roku 2019 zvýšila i míra účasti.“

„Konference předsedů Evropského parlamentu se minulý týden sešla, aby zhodnotila výsledky evropských voleb. Většina vedoucích politických skupin potvrdila postup vedoucího kandidáta a všichni jsme se shodli na tom, že po výsledcích voleb je Evropská lidová strana opět největší politickou skupinou v Evropském parlamentu. Největší politická skupina rovněž potvrdila, že jejím hlavním kandidátem na příštího šéfa Komise je současná předsedkyně.“

„Předseda výboru EUCO byl pozván na další zasedání Konference předsedů EP, které se uskuteční tento čtvrtek 20. června a poté 26. června, aby se zúčastnil závěrečné konzultace před zasedáním Evropské rady ve dnech 27. a 28. června. Pokud by došlo ke shodě ohledně kandidáta na příštího předsedu Komise, vedoucí politických skupin by byli k dispozici pro setkání s touto osobou za účelem výměny názorů dne 2. července.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.