Ugandské úřady potlačují podle nich nezákonné protesty občanů. Bezpečnostní síly zatýkají občany, kteří demonstrují proti korupci na vysokých postech.
V různých částech hlavního města Kampaly se v úterý 23. července shromažďovaly skupinky protestujících a pochodovaly směrem k parlamentu. Pochod s hashtagem #StopCorruption zorganizovali na sociálních sítích mladí Uganďané. Proti demonstrantům však byly nasazeny policejní a vojenské jednotky, někteří účastníci kampaně byli nahnáni do nákladních automobilů, minimálně 45 protestujících bylo zadrženo. Ugandské občany podle médií vyprovokovalo narůstající obvinění z korupce vůči předsedkyni parlamentu Anitě Amongové, která odmítá výzvy k rezignaci. Protesty Uganďané organizují inspirovaní snahami lidí v sousední Keni, jejichž pouliční akce nedávno donutily prezidenta odvolat téměř celý kabinet po významném odporu proti spornému daňovému návrhu. Protikorupční kampaň byla odstartována odhaleními na internetu o údajně nesprávných výdajích kanceláře předsedkyně a dalších osob jí blízkých. Na Amongovou, vysoce postavenou členku ugandské vládnoucí strany, pak na základě těchto obvinění uvalily sankce Spojené státy a Velká Británie. Šéfka parlamentu pochybení popřela a její příznivci tvrdí, že se stala terčem útoků neprávem. Zdroje jejího bohatství jsou nyní předmětem oficiálního vyšetřování.
Ugandský prezident Yoweri Museveni, autoritářský vůdce a devátý prezident Ugandy, který je u moci od roku 1986, k dění v zemi prohlásil, že pouliční protesty jsou nepřijatelné. „V minulosti jsme bránili směr revoluční cesty Ugandy a nyní jej budeme bránit ještě více,“ řekl Museveni v televizním projevu a varoval organizátory protestů, že si ‚zahrávají s ohněm‘. Policejní mluvčí Kituuma Rusoke pak dodal, že úřady „nedovolí demonstraci, která by ohrozila mír a bezpečnost v zemi“. Museveniho vláda je dlouhodobě médii obviňována z toho, že chrání zkorumpované, ale vlivné úředníky před trestním stíháním. Po svém znovuzvolení do šestého funkčního období v roce 2021 Museveni slíbil, že korupci potlačí. Mnoho Uganďanů v to však nedoufá. Demonstující aktivisté, opoziční představitelé a další lidé se proto pokoušejí pořádat pouliční demonstrace. Potlačování a zatýkání pak čelí na základě zákona, který vyžaduje, aby své plány na shromáždění nejprve oznamovali policii.