Zátěž rakovinou může v budoucnu narůstat navzdory významným pokrokům v léčbě a prevenci.
Podle zjištění vědců z American Cancer Society je pravděpodobnost vzniku některých typů rakoviny je u lidí z generace X a milénia vyšší než u starších generací. Jde o nejnovější důkaz, že zátěž rakovinou může v budoucnu narůstat, a to navzdory významným pokrokům v léčbě a prevenci.
Vědci zjistili, že výskyt 17 typů rakoviny ze 34 je vyšší u osob narozených v letech 1965-2000.
Uvádí se, že ženy z generace mileniálů jsou ve srovnání s generací baby boomu vystaveny vyššímu riziku rakoviny jater a žlučových cest. Počet případů rakoviny tenkého střeva, jater a slinivky břišní je u zástupců skupiny narozených v roce 1990 dvakrát až třikrát vyšší než u lidí narozených v roce 1955.
Přitom některé z těchto typů rakoviny bývaly dříve typické spíše jen pro starší generaci, upozorňují vědci.
Studie použila údaje od 23,7 milionu pacientů z let 1920 až 1990 a rozdělila lidi podle roku narození, protože je u nich větší pravděpodobnost, že budou sdílet sociální, ekonomické a environmentální faktory v klíčových letech vývoje. Studie, kterou zveřejnil původně časopis The Lancet, uvedla, že u poloviny ze 34 zkoumaných druhů rakoviny zvýšil výskyt u mladších dospělých. Dále studie zjistila, že zvláště v případě dospělých narozených v kohortě z roku 1990 byla dvakrát až třikrát vyšší pravděpodobnost onemocnění rakovinou tenkého střeva, ledvin a slinivky břišní (a u žen také jater a žlučových cest) ve srovnání s těmi, kteří se ve stejném věku narodili v kohortě z roku 1955.
Onkologové předpokládají, že takový nárůst může souviset s rozšířením obezity, špatnou stravou, nedostatkem spánku, sedavým způsobem života a faktory životního prostředí.