Paříž prověřuje výhrůžky izraelským olympijským sportovcům kvůli válce v Gaze

Výhrůžky smrtí a další trestné činy proti sportovcům z izraelského olympijského týmu vyšetřuje pařížská prokuratura. Jde o činy související s napětím kvůli válce v Gaze.

Olympijské hry v Paříži probíhají v době globálních politických otřesů, četných válek, migrace a klimatické krize, což jsou témata, která se během olympijských her dostala do popředí zájmu. Mnozí upozorňují na zatahování politiky do her. Naposledy toto pocítili samotní sportovci. Izraelský olympijský tým uvedl ústy předsedkyně Izraelského národního olympijského výboru Yael Aradové, že někteří jeho členové obdrželi výhrůžky v souvislosti s úmrtími Palestinců během války v Gaze a hrozbou širšího regionálního konfliktu na Blízkém východě. Výhrůžkami smrtí, které se uskutečnily především prostřednictvím mailu na základě uniklých osobních informací o sportovcích, se zabývají pařížská prokuratura a národní agentura pro boj proti kyberkriminalitě. Prokurátoři rovněž vyšetřují podněcování k rasové nenávisti “diskriminační gesta”, kterým izraelští sportovci čelili během zápasu mezi Izraelem a Paraguayí. Toto komentuje Tom Reuveny, 24letý izraelský sportovec, který o víkendu získal zlato ve windsurfingu a též mu bylo vyhrožováno. “Nemyslím si, že by se do sportu, zejména do olympijských her, měla zapojovat jakákoli politika,” myslí si Reuveny. “Bohužel je do toho zapletena spousta politiky“, tvrdí s odkazem na „lidi, kteří nechtějí, abychom soutěžili, a nechtějí, abychom tu byli.“

Válka mezi Izraelem a Hamásem si vyžádala přes 39 000 palestinských životů, což některé sportovce nenechává chladné. “Nejvíc mě bolí, že se lidé na Palestince dívají jen jako na čísla. Počet lidí, kteří zemřeli. Počet lidí, kteří byli vysídleni,” říká palestinská olympijská plavkyně Valerie Taraziová. “Jako sportovci jsme tu stejně jako všichni ostatní. Chceme soutěžit. Jako lidé máme své životy. … Chceme žít ve svých domovech, stejně jako všichni ostatní na světě,” dodala. Palestinský olympijský tým požadoval, aby Mezinárodní olympijský výbor zakázal Izraeli účast na olympijských hrách a Izrael se tak neúčastnil stejně jako Rusko. Izrael podle Palestinců porušil olympijskou chartu. Palestinská delegace však od výboru neobdržela odpověď, a tak se Palestinci hodlají se svou žádostí obrátit na vyšší sportovní soudy. Izraelský tým se na stadionech setkal s pokřiky během hymny země a sportovce musel doprovázet silný policejní kordon, včetně pořádkové policie. “V dnešní době není snadné být izraelským sportovcem na mezinárodní scéně,” domnívá se Aradová. Olympijské hry jsou “mostem mezi lidmi, mezi zeměmi, mezi náboženstvími. A my jsme tu proto, abychom soutěžili.”

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.