Světová organizace musí masivně šetřit, protože platby nepřicházejí.
Světová organizace čelí „naprosté krizi likvidity“, jak na začátku roku uvedl generální tajemník OSN António Guterres v dopise velvyslancům 193 členských států. „Jsem proto nucen přistoupit k agresivním úsporám nákladů,“ oznámil.
Úředníci sekretariátu OSN v New Yorku se budou muset vzdát služebních cest a nákupy nového nábytku nebo počítačů budou odsunuty na druhou kolej, uvedl německý portál Handelsblatt. Celkově Guterres vypočítal, že OSN bude muset v roce 2024 snížit výdaje o 350 milionů amerických dolarů. To odpovídá přibližně deseti procentům rozpočtu OSN na letošní rok, který činí téměř 3,6 miliardy amerických dolarů.
Mnoho lidí je závislých na službách a pomoci OSN, protože probíhají různé krize a války. Vysoký komisař OSN pro lidská práva, ústřední orgán proti mučení, útlaku a svévoli, byl tvrdě zasažen. Kvůli krizi likvidity chybí úřadu v letošním roce desítky milionů amerických dolarů. Ochrana lidských práv je jedním z nejdůležitějších úkolů OSN. Důsledek: vyšetřovací komise zřízené v reakci na masová zvěrstva v Súdánu, Myanmaru, Sýrii, na Ukrajině, v Íránu a Izraeli, jakož i na okupovaných palestinských územích a jinde, jsou nebo budou vážně ohroženy škrty.
OSN také musí omezit nouzovou pomoc, tj. obstarávání a distribuci potravin, léků a dalšího humanitárního zboží pro miliony obětí válek a přírodních katastrof. Většina této pomoci není financována z rozpočtu OSN, ale je hrazena z každoročních výzev OSN členským státům k poskytnutí pomoci. Pro rok 2024 odhaduje OSN částku 48,7 miliardy amerických dolarů na zmírnění největší bídy.
Hlavní důvod nedostatku finančních prostředků není vlastně překvapivý: mnohé vlády, které se samy ocitly v problémech, nemají pro OSN peněz nazbyt. Nebo nechtějí poskytnout žádné finanční prostředky.