Rostoucí ceny plynu v Evropě, které jsou přičítány nedávnému vpádu ukrajinských vojsk do Kurska, zvyšují příjmy Kremlu z prodeje fosilních paliv a prohlubují rozdíl mezi celkovou výší pomoci EU Kyjevu.
Podle analýzy think tanku Centrum pro výzkum energetiky a čistého ovzduší (CREA) utratily členské státy EU od února 2022, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, za ruská fosilní paliva, především ropu a plyn, 200 miliard eur, uvedl Euractiv.
Kielský institut pro světovou ekonomiku mezitím odhaduje, že celková pomoc EU a USA Ukrajině činí pouhých 185 miliard eur.
Příjmy Ruska z prodeje plynu, které tvoří necelou polovinu jeho příjmů z dodávek energií do EU, by se měly zvýšit také díky nečekanému 13% nárůstu cen plynu z minulého týdne.
Příčinou je ukrajinský vpád do ruské provincie Kursk, odkud Gazprom přepravuje plyn do Evropy. Tento útok přiměl operátory jednat v očekávání snížení toků plynu, vysvětlují odborníci.
Evropa sice výrazně snížila dovoz energie z Ruska, ale nárůst cen plynu vyvolaný kurskou ofenzívou upozorňuje na závažnější problém: evropské peníze nadále proudí do Kremlu výměnou za energii.
Celý článek je dostupný zde ve francouzštině.