Neuctivé k suverenitě: Mexiko se ohradilo vůči komentářům k soudní reformě ze strany USA

Americký velvyslanec v Mexiku veřejně kritizoval reformu soudnictví jako ohrožení demokracie v Mexiku.

Mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador, známý jako AMLO, kritizoval Spojené státy za to, že označily jím navrhovanou reformu soudnictví za hrozbu pro mexickou demokracii. Poznámky amerického velvyslance v zemi označil za neuctivé vůči suverenitě Mexika a vyjádřil naději, že se to již nebude opakovat. Mexická vláda zašle vládě USA diplomatickou nótu na protest proti vměšování.

Velvyslanec USA Ken Salazar varoval, že změny v soudnictví by mohly poškodit obchodní vztahy mezi oběma zeměmi. Salazar zdůraznil význam silného, nezávislého a nezkorumpovaného soudnictví a vyjádřil ochotu diskutovat s mexickými představiteli o různých modelech.

AMLO byl za svůj vztah k justici opakovaně kritizován. On sám však tvrdí, že soudci jsou součástí zkorumpované „mafie“, která stojí proti němu, a své soudní reformy označuje za protikorupční opatření. Prezidentův plán umožňuje, aby každý držitel právnického vzdělání mohl být nominován na soudce výkonnou, zákonodárnou nebo soudní mocí, prověřován zvláštními výbory a podléhal lidovému hlasování. Prezidentův návrh zákona musí schválit nově zvolený Kongres, který se ujme úřadu 1. září. AMLO se snaží reformu prosadit dřív, než na konci září skončí svůj jediný šestiletý mandát ve funkci.

Kritici tvrdí, že zákon by mohl narušit nezávislost soudů, naplnit soudy podjatými soudci a upevnit moc politické strany Morena. Obávají se, že přímá volba soudců by mohla ohrozit fungování mexické demokracie a vnést do systému nejistotu a administrativní chaos. Právní experti varují, že reformy mohou destabilizovat soudní systém a vychýlit rovnováhu moci ve prospěch vládnoucí strany.

Velvyslanec USA Salazar i velvyslanec Kanady Greame Clark vyjádřili obavy z reformy mexického soudnictví a zmínili rizika pro demokracii a hospodářskou integraci. Investoři se obávají o stabilitu a funkční soudní systém. Clark zdůraznil silné vztahy mezi kanadskou a mexickou vládou.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.