Globální události, jako je pandemie a konflikt na Ukrajině, zdůraznily, jak zranitelná je eurozóna z hlediska své závislosti na zahraničních vstupech.
Takzvané zahraniční kritické dovozy (FCI) jsou materiály pocházející převážně ze zemí mimo EU od malé koncentrace dodavatelů, vyspělé technologické produkty nebo materiály, které jsou klíčové pro přechod na ekologické zemědělství. Pracovní dokument Belgické národní banky nyní upozornil na to, jak by přerušení dodávek FCI do Belgie mohlo ovlivnit hodnotu zpracovatelského průmyslu a celé ekonomiky. Belgická centrální banka varuje, že pokud by došlo k náhlému přerušení dovozu kritických materiálů z Číny a podobných zemí, belgický zpracovatelský průmysl by mohl být „výrazně ovlivněn“. Nedávný průzkum Evropské centrální banky navíc zjistil, že 41 % předních evropských firem je závislých na čínském dovozu kritických vstupů a 90 % z těchto firem odhaduje, že tyto kritické vstupy jsou obtížně nahraditelné.
Evropská komise vede průběžně aktualizovaný seznam kritických surovin, které jsou pro hospodářství EU velmi důležité. V květnu letošního roku pak vstoupil v platnost Evropský zákon o kritických surovinách, jehož účelem je posílení domácí dodávky materiálů v rámci EU a snížení přílišné závislosti na jediném dodavateli a zajistit „bezpečné a udržitelné dodávky“ surovin. 50% snížení objemu FCI z Číny a dalších zemí s podobnou geopolitickou orientací by podle bankovních zpráv mělo za následek „značnou“ ztrátu přidané hodnoty pro výrobce. Z pěti zkoumaných zemí EU (Belgie, Francie, Itálie, Slovinsko a Španělsko) čelí Belgie nejmenšímu dopadu, kdy potenciální ztráta přidané hodnoty je zde odhadována pod dvě procenta. V Itálii je tato hodnota vyšší, 3,1 %. Pokles dodávek by měl především dopad na průmysl strojů. Centrální belgická banka proto doporučuje spolupráci mezi jednotlivými zeměmi s cílem vytvořit globální mapu dodavatelských sítí.