Úspěch AfD v zemských volbách v Sasku a Durynsku se Scholzovi nelíbí

Úspěch krajně pravicové AfD v zemských volbách v Durynsku a Sasku přitahuje mezinárodní pozornost.

Pro americký list Wall Street Journal je výsledek varovným signálem pro Evropu. „Výsledky nedělních parlamentních voleb v Sasku a Durynsku (…) vyvolávají další zděšení na kontinentu, který je již tak zneklidněn úpadkem tradičních stran. Potvrzuje to, co celostátní průzkumy říkají už rok nebo déle: voliči mají dost Olafa Scholze a koalice, která nezvládá migraci a lpí na klimatických cílech navzdory hmatatelným a rostoucím hospodářským škodám.“

Zklamání Olafa Scholze

Spolkový kancléř Olaf Scholz (SPD) označil výsledky zemských voleb v Sasku a Durynsku, v nichž AfD dosáhla výrazných zisků, za „trpké“. Strany jeho vládní koalice byly naopak potrestány. Politik SPD nyní vyzval všechny strany, aby sestavily vlády bez „pravicových extremistů“.

AfD se v neděli podařilo zvýšit svůj podíl hlasů. Se ziskem 30,6 procent hlasů v Sasku se tak dostala hned za CDU (31,9 procent).

Zdroj: Tagesschau

AfD byla jasně nejsilnější silou v Durynsku, kde získala 32,8 procent hlasů.

Zdroj: Tagesschau

Za jasný volební úspěch AfD je zodpovědná spolková vláda

„Olaf Scholz je tváří neúspěchu – také v Durynsku a Sasku,“ řekl bývalý ministr zdravotnictví Jens Spahn. On a Scholz spolu zasedali ve spolkové vládě během čtvrtého funkčního období Angely Merkelové (CDU). Bavorský ministerský předseda Markus Söder (CSU) se Spahnovými výroky souhlasil.

Politolog Oliver Lembcke zařadil zemské volby mezi východoněmecké fenomény. „Východoněmecký stranický systém – v Durynsku a Sasku – je prostě zásadně odlišný od toho západního,“ řekl deníku Bild dlouholetý pracovník Univerzity Friedricha Schillera v Jeně. „Tyto volby byly volbami hněvu proti západoněmecky ovlivněné stranické krajině a proti systému semaforové vlády.“ Na východě republiky vzniká nový trojstranný stranický systém složený z AfD, CDU a BSW. „Něco se tam upevňuje,“ řekl.

Jak by německou politiku mohla změnit strana BSW?

Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW) získalo v zemských volbách v Durynsku a Sasku dvoucifernou podporu. Ačkoli se některé její postoje překrývají s krajní pravicí, přitahuje voliče od jiných politických stran.

Sahra Wagenknechtová, jedna z nejrozporuplnějších německých politických osobností, zaznamenala ve dvou zemských volbách výrazný úspěch, přestože není na volebním lístku.

V červenci Wagenknechtová popsala pozici své vlastní strany těmito slovy pro německý deník taz: „Domnívám se, že prostě reprezentujeme a ztělesňujeme to, co mnohé strany už nezastávají: osvícený konzervatismus ve smyslu zachování tradic, bezpečnosti – na ulicích a veřejných místech, ale také pracovních míst, zdravotní péče a důchodů. Potřeba bezpečnosti, míru a spravedlnosti u nás našla nový politický domov.“

Strana představila manifest, který podle politických analytiků v takovéto podobě v Německu ještě neexistoval.

„Program BSW je zaměřen na lidi, kteří na jedné straně zastávají ekonomicky levicovější postoje, ale mají konzervativnější kulturní postoje,“ uvedl Daniel Seikel, výzkumník Nadace Hanse Böcklera, která v červnu zveřejnila analýzu příznivců BSW. „To do jisté míry vysvětluje, proč je BSW tak populární mezi lidmi, kteří dříve volili AfD a Levicovou stranu.“

Aktuální komentář Ilony Švihlíkové k tématu najdete zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.