Cílem země je snížit závislost na obranném vybavení z USA využitím japonských výrobních schopností.
Japonsko zvyšuje své vojenské výdaje, aby dosáhlo cíle 2 % HDP. Země plánuje pořídit si drony, protiraketovou obranu, kybernetickou obranu a další, píše Scott Foster pro Asia Times. Navrhovaný rekordní rozpočet ve výši 8,5 bilionu jenů na fiskální rok 2025 představuje 7,4% nárůst oproti předchozímu roku. Cílem je čelit bezpečnostním výzvám ze strany Číny, Severní Koreje a Ruska. I přes případnou revizi a úpravy rozpočtu chce Japonsko do roku 2027 dosáhnout 2% výdajového standardu NATO. Důraz v oblasti vojenských výdajů se přesouvá na pokročilé zbraňové systémy a technologickou modernizaci, přičemž výdaje na personál se snižují. Snahy o nábor vojáků zahrnují nabídku vyšších platů a lepších pracovních podmínek. Budování japonské armády se institucionalizuje, což zajistí trvalé investice do obranných schopností.
V souvislosti s přechodem na high-tech válečné schopnosti se země snaží konkurovat soukromému sektoru v oblasti specialistů na kritické technologie, jako je kybernetická bezpečnost. Návrh rozpočtu na fiskální rok 2025, který je součástí plánu premiéra Fumia Kišidy na rozvoj obranných sil, zdůrazňuje pokrok v oblastech, jako je obrana proti vyčkávání a bezpilotní schopnosti. Pozoruhodné je, že Japonsko posiluje svou armádu prostřednictvím programů, jako je integrovaná protivzdušná a protiraketová obrana a vývoj hyper-rychlých klouzavých střel (HVGP). Cílem je snížit závislost na obranném vybavení USA využitím japonských výrobních schopností, včetně výroby raket typu 12 a HVGP společností MHI. Celkově Japonsko činí pokroky v posilování svých vojenských schopností v souladu se strategickými dokumenty, jako je Národní obranná strategie.
Japonsko plánuje do konce fiskálního roku 2025 vypustit konstelaci družic, která by měla zlepšit detekci a sledování cílů pro obranu. Tento projekt bude podpořen v rámci soukromé finanční iniciativy s využitím prostředků soukromého sektoru. Pokrok v oblasti protivzdušné a protiraketové obrany zahrnuje projektování lodí vybavených systémem Aegis a společný program vývoje raket s USA. Japonsko nedávno získalo různé bezpilotní letouny a rozšiřuje operační schopnosti napříč oblastmi. Vývoj v roce 2025 zahrnuje reorganizaci v rámci různých obranných jednotek a vytvoření pluku střel s plochou dráhou letu. Kromě toho Japonsko posiluje své kapacity cloud computingu pro lepší služby velení a řízení pro své Síly sebeobrany.
V oblasti mobilního nasazení a ochrany občanů provozuje námořní dopravní skupina Sil sebeobrany zřízená v roce 2024 dvě plavidla, v roce 2023 poskytly pomoc při zemětřesení na poloostrově Noto nově zakoupené vrtulníky. Plány zahrnují také výstavbu nových skladů střelného prachu a posílení obranných schopností prostřednictvím vývoje satelitů a využití umělé inteligence. V roce 2024 chce ministerstvo konsolidovat a přestavět zařízení, zřídit skupinu pro vesmírné operace a otevřít výzkumný ústav pro obranné inovace. Zaměřením na nejmodernější technologie, včetně umělé inteligence a robotiky, směřuje Japonsko ke špičkové obranné strategii, která má odradit potenciální hrozby ze strany Číny, Severní Koreje a Ruska, a mění tak koncept ze 70. let minulého století v realitu.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.