V sobotu, kdy oficiálně začíná období prezidentské kampaně, vyšli demonstranti do ulic tuniského hlavního města, aby protestovali proti špatné správě věcí veřejných.
Demonstrace se týkala především sedmého tuniského prezidenta Kaise Saída, který podle protestujících při svém prvním zvolení v roce 2019 Saíd využil protikorupčních slibů, aby získal na svou stranu lidi rozčarované politickými kontroverzemi, které sužovaly mladou tuniskou demokracii v letech následujících po arabském jaru. Tuniští občané se cítí podvedeni, kdy přestože Saíd slíbil, že pro zemi vytyčí nový směr, míra nezaměstnanosti v zemi se neustále zvyšuje a je jednou z nejvyšších v regionu (16 %). Zvláště těžce jsou postiženi mladí Tunisané. Od svého nástupu do funkce se 66letý bývalý profesor práv Saíd snažil upevnit vlastní moc, aby se u ní udržel, dokonce zmrazil parlament a změnil ústavu. Během jeho působení úřady zatýkaly novináře, aktivisty, představitele občanské společnosti a politické oponenty napříč ideologickým spektrem.
Samia Abbouová, bývalá členka tuniského parlamentu, která se demonstrace zúčastnila, uvedla, že Saíd selhal na mnoha důležitých frontách. Ona i další demonstranti na akci zdůraznili ekonomické i politické problémy Tuniska v čele rostoucími cenami základních potravin a rostoucí obavou o občanské svobody. Problémů s postihy z politických důvodů si všímají i osobnosti, kdy již v roce 2021 demonstrant Sghaier Zakraoui médiím řekl, že ho znepokojuje rostoucí počet politických osobností, které byly za Saída uvrženy do vězení, a že chce zajistit, aby nedocházelo k dalším útokům na občanská práva. Současné protesty završily týden, kdy největší opoziční strana severoafrické země Hnutí obnovy uvedla, že její vysoce postavení členové byli hromadně zatýkáni v dosud nevídaném rozsahu. Došlo k nim rovněž v době, kdy se Saíd připravuje na kampaň za své znovuzvolení 6. října, kdy bude žádat voliče, aby mu udělili druhé funkční období.