Graf týdne se tentokrát zaměřil na data o situaci českého zahraničního obchodu za rok 2023, která odhalují hned tři problémy jeho koncentrace.
Český statistický úřad vydal zprávu o výsledcích zahraničního obchodu. Základní pohled zahrnuje teritoriální a věcnou strukturu.
Z hlediska teritorií převládá orientace na země EU, zejména na blízké sousedy, se kterými vesměs dosahuje přebytků v obchodu zbožím. Naopak, deficity se týkají zemí mimo EU, zejména Číny.
V našem zahraničním obchodu se neustále potvrzuje tzv. problém trojí koncentrace. Export je koncentrován do několika málo zemí. Míra diverzifikace je tedy navzdory proklamacím a plánům exportních strategií nedostatečná, což ale bezesporu souvisí s vlastnickou strukturou ekonomiky ČR.
Jak ukazuje graf, koncentrace se týká také věcného složení exportu. Dominují motorová vozidla, která se zároveň zasloužila o přebytek v obchodu. Třetí koncentrací je to, že dominantně vyvážejí velké firmy a export menších a středních firem není tak silný.
Zatímco dovoz ropných produktů je vzhledem k surovinové slabosti ČR pochopitelný, pak dovoz potravinářských výrobků jen dále demonstruje ztrátu naší potravinové soběstačnosti.
ČSÚ komentuje výsledky zahraničního obchodu takto:
„Příznivý vliv na celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím měla zejména motorová vozidla (včetně dílů a příslušenství). V roce 2023 skončila bilance jejich obchodu přebytkem 574,6 mld. Kč, což byl meziročně o 114,0 mld. Kč lepší výsledek. Vývoz tohoto zboží z České republiky vzrostl o 186,9 mld. Kč na 1 228,8 mld. Kč a dovoz do Česka stoupl o 72,9 mld. Kč na 654,3 mld. Kč.
Celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím dále ovlivnil meziročně menší deficit bilance s ropou a zemním plynem o 149,3 mld. Kč, se základními kovy o 26,9 mld. Kč a chemickými látky a přípravky o 20,7 mld. Kč. Přebytek obchodu se stroji a zařízeními se zvýšil o 22,5 mld. Kč.
Celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím nepříznivě ovlivnil především meziročně pokles aktivní bilance s elektřinou o 51,9 mld. Kč a s produkty lesnictví a těžby dřeva o 11,1 mld. Kč. Dále se prohloubilo pasivum bilance počítačů, elektronických a optických přístrojů o 16,4 mld. Kč.“