V hlavním městě se koná 8.-10. listopadu Pražský obranný summit Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS). Konferenci dotuje česká vláda částkou odpovídající zhruba 1,7 milionu eur.
Evropský obranný průmysl trpí krátkodobými politickými rozhodnutími a nejistým rozpočtovým plánováním členských států EU. Vyplývá to ze strategického dokumentu think tanku IISS, který byl v pátek zveřejněn v Praze. Dokument vyzývá k většímu zabezpečení plánování obranného průmyslu v Evropě, informovaly noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Zejména ve světle výsledku amerických prezidentských voleb je vysoce aktuální otázka závislosti Evropy na Spojených státech.
Strategický dokument se liší od Draghiho zprávy
Dokument IISS je v rozporu s Draghiho zprávou Evropské komise, podle níž zvýšené evropské výdaje na obranu od začátku rozsáhlého ruského útoku na Ukrajinu putovaly převážně k americkým dodavatelům. Evropská komise vychází z toho, že v období od června 2022 do června 2023 šlo 78 % výdajů na veřejné zakázky dodavatelům mimo EU, z toho 63 % do USA.
Londýnský think tank vykresluje jiný obrázek, ačkoli údaje IISS se týkají o něco delšího období. Podle něj bylo z celkové částky více než 180 miliard dolarů na obranné zakázky podepsané evropskými členy NATO v období od února 2022 do září 2024 nejméně 94 miliard dolarů, tj. 52 procent, vynaloženo na evropské systémy. Americké systémy byly objednány za 61 miliard dolarů (34 procent), zatímco 25 miliard dolarů (neboli 14 procent) bylo vynaloženo na systémy z Brazílie, Izraele a Jižní Koreje.
Navzdory nezanedbatelnému celkovému objemu má však americký obranný průmysl náskok, který je v krátkodobém a střednědobém horizontu téměř nemožné dohnat, zejména v systémech, jejichž komponenty jsou spojeny s vysokou úrovní výzkumu a vývoje.
Další podrobnosti se dočtete zde v němčině.