Země obklopující Jihočínské moře vybudovaly v této velmi sporné oblasti více než 90 vojenských stanovišť na přibližně 70 místech, přičemž někdy přeměnily polozatopené útesy nebo prosté skály na obyvatelné ostrovy ve snaze získat nad tímto územím kontrolu. Vyplývá to ze satelitních snímků, které analyzovala iniciativa Asia Maritime Transparency Initiative při Centru pro strategická a mezinárodní studia.
Zásoby ropy a rybářské oblasti činí vody Jihočínského moře žádoucími a nároky na ostrovy (ale ne na skály a útesy) snad mají vytvořit práva na využívání těchto zdrojů. Kromě toho oblastí procházejí důležité námořní trasy a Čína jejich kontrolu ztotožňuje s regionální a dokonce globální mocí, uvedl web Statista.
Konflikt kolem Jihočínského moře je starý několik století, ale v poslední době se mu dostává velké pozornosti v souvislosti s čínsko-tchajwanskými vztahy. Myšlenka, že by Čína mohla zahájit potenciální invazi na Tchaj-wan útokem na jeho dvě základny v oblasti, je však jen malou součástí mnohem většího, mnohostranného konfliktu.
Počet vybudovaných základen na ostrovech, skalách a útesech v Jihočínském moři podle stran, které je obsadily. Zdroj: Statista.
Psali jsme: