Země jihozápadní Afriky bohatá na nerostné suroviny volila své představitele. Hlasování však bylo poznamenáno logistickými problémy.
Namibie je významným vývozcem uranu a diamantů. Podle analytiků ovšem z tohoto bohatství mnoho z téměř tří milionů obyvatel neprofituje. Lidé si zoufají, za problémy viní vládu, chybí jim především lepší infrastruktura a pracovní příležitosti. Velké výzvě v aktuálních volbách čelila vládnoucí lidová strana SWAPO, opozice jí příliš důvěry nedala, když vyzvala k zastavení sčítání hlasů a zpochybnila celý process. “Dlouhé fronty byly „signálem, že lidé skutečně chtějí změnu“, tvrdí Ndumba Kamwanyah, odpůrce vlády přednášející na katedře humanitních věd na Namibijské univerzitě. „Máme důvod se domnívat, že volební komise záměrně potlačuje hlasy voličů a záměrně se jim snaží znemožnit hlasování,“ uvedla další z představitelů opozice. SWAPO v zemi vládne již od získání nezávislosti před 34 lety, čelí však výzvě mladší generace voličů, kteří jsou frustrováni vysokou nezaměstnaností a přetrvávající nerovností. Podle volebního úřadu je registrovaných voličů v Namibii mladších 35 let přibližně 42 %. Situace se zatím vyvíjí tak, že po volbách úvahu připadá dvoukolový souboj. Přízeň Namibijců je rozdělena mezi Netumbo Nandi-Ndaitwahovou z hnutí Swapo a bývalého zubaře a právníka Panduleni Ituly z Nezávislých vlastenců pro změnu (IPC). Pokud by vyhrála kandidátka SWAPO dvaasedmdesátiletá Nandi-Ndaitwaha, mohla by se stát první ženou v čele země.
Ve středečních prezidentských a parlamentních volbách bylo v řídce osídlené pouštní zemi zaregistrováno asi 1,5 milionu lidí. Mnozí z nich uvedli, že stáli ve frontě 12 hodin a namibijská volební komise musela nechat některé volební místnosti otevřené několik dní. Opoziční strany pak naznačovaly, že mohlo dojít k pokusu omezit hlasování. Kromě front, které mnozí stojící nezvládli a odešli z nich, byly problémy s přehříváním sčítacích zařízení a nedostatkem hlasovacích lístků. „Budeme požadovat, aby komise přestala počítat hlasy a zastavila současný proces hlasování v různých volebních místnostech po celé zemi,“ řekla například novinářům ve Windhoeku Christine Aochamusová, generální tajemnice strany Nezávislých patriotů pro změnu (PFC). „Jsme v kontaktu s volební komisí a snažíme se zjistit, co způsobilo problémy, které lidem upírají právo odevzdat svůj hlas, a od volební komise nedostáváme žádnou zpětnou vazbu,“ dodala.