Nově zvolený prezident západoafrické Ghany není ve své funkci poprvé. V době ekonomických problémů se od něj očekávají velké věci. Některé hlasy však připomínají, že jednu šanci už měl.
Ghanská volební komise v pondělí po sobotních parlamentních volbách prohlásila za zvoleného prezidenta bývalého prezidenta a vůdce opozice Johna Mahamu. Jeho návrat k moci vyvolal smíšené reakce. Mahamu je reprezentantem ghanské opoziční sociálnědemokratické strany Národní demokratický kongres (NDC). Lidé si od něj slibují stabilizaci ekonomiky a vytvoření příležitostí tváří v tvář rostoucí inflaci a nezaměstnanosti. Analytici ho vyzývají, aby snížil vládní výdaje a řídil zadlužení země. Po jeho zvolení někteří oslavovali nový začátek, jiní však zpochybňovali jeho schopnost ekonomické problémy Ghany řešit. Podle výsledků ghanské volební komise získal Mahama 56 % hlasů a zvítězil tak nad prezidentem Nany Akufo-Addou z Nové vlastenecké strany (NPP). Analytici Mahamovo vítězství přisuzují široké nespokojenosti s tím, jak hospodaří současná vláda. Dr. Kwame Asah-Asante, politický analytik z Ghanské univerzity, se domnívá, že výsledky voleb odrážejí hluboce zakořeněnou frustraci. „Je to projev toho, že mezi lidmi panovala velká nedůvěra, beznaděj, s jakou se lidé dívali na dosavadní politický a ekonomický systém,“ řekl.
Příznivci po volbách vyšli do ulic Akkry a skandováním vítězných písní oslavovali Mahamovo znovuzvolení. Jeden z věrných stoupenců NDC uvedl: „Je to ohromující vítězství a jsme opravdu nadšeni. Podle něj je výsledek cestou ze špatného hospodaření. Pro zklamaného voliče a stoupence NPP, však Mahamův návrat k moci vyvolává vážné obavy s tím, že prezidentem již jednou byl a ekonomice nikterak nepomohl. Jaké bylo první Mahamovo prezidentství v letech 2012 až 2017? Podle analytika Jonathana Asante Okyereho sice Mahama získal zásluhy za infrastrukturní projekty a inkluzivitu, ale potýkal se s energetickou krizí. „Měli jsme problémy s kolísáním dodávek elektřiny, nestabilitou dodávek, ale dokázal je vyřešit, než odešel. Bohužel to obyčejní občané nevnímali jako laskavé gesto, a tak ho museli potrestat ve volbách,“ myslí si Okyere a upozorňuje, že v době, kdy se Mahama připravuje na nástup do funkce, bude cesta před ním vzhledem k ekonomickým problémům země složitá. Lidé si od něj hodně slibují. „To pro mě bude výzva, které bude pravděpodobně čelit. Když se podíváte na nepořádek, ve kterém se nacházíme, zejména proto, že nejsme schopni obsluhovat své dluhy, máte pocit, že jsou v něm ještě hlubší trhliny, než se na první pohled zdá,“ varuje odborník.