Americký diplomat Chas Freeman: „Prodáváme Německu plyn, který je čtyřikrát až pětkrát dražší než ruský plyn“

V rozhovoru pro Berliner Zeitung Freeman varuje před eskalací války na Ukrajině a přímou konfrontací mezi jadernými mocnostmi USA a Čínou. Také vyjádřil domněnku, že Nord Stream vyhodily do povětří USA. „Kromě příběhů, které vypouštějí různé tajné služby, nevidím jiné věrohodné vysvětlení,“ říká diplomat.

„Podněcujeme Číňany k tomu, aby zlepšovali svou vědu a technologie, rozšiřovali obchodní vztahy s globálním Jihem, vehnali jsme je do náruče Rusů a vedeme je k tomu, aby na Blízkém východě uzavírali spojenectví, která budou omezovat americký vliv v regionu,“ takto hodnotí Chas Freeman současnou strategii Washingtonu vůči Číně.

Pokud jde o obchodní válku, kterou vyhlásily Číně administrativy Joe Bidena a Donalda Trumpa, tak upozorňuje na skutečnost, že „Číňané rozšířili své výrobní kapacity. Mohou vyhrát opotřebovávací válku. V případě Ukrajiny jsme viděli, že naše vojensko-průmyslová základna, respektive základna celého Západu, je nedostatečná. My však proti tomuto nežádoucímu vývoji nezakročíme. Místo toho vyzýváme Číňany, aby přerušili své stávající dodavatelské řetězce se Západem.“

Výsledek se podle něj dostavil: „Čína oplatila nedávné americké kontroly vývozu svými vlastními. Říkají: pokud nám nebudete dodávat polovodiče, nebudeme vám dodávat materiály k jejich výrobě. Je to obchodní válka, ve které prohrají obě strany.“

Diplomat se dále v článku vyjadřuje k hrozbám v Indopacifiku a k otázce Tchaj-wanu. K situaci na Ukrajině uvedl, že „je velmi složitá“ a míní, že „Rusko má v současné době výhodu: Ukrajina již ztratila více než 20 % svého území a hrozí jí ztráta dalších klíčových oblastí, včetně pobřeží Černého moře. Je proto zejména v zájmu Ukrajiny, aby tato válka rychle skončila.“ Nevěří, že dodání západních výkonnějších zbraní (např. uvažované dodávky německých Taurusů) je odpovědí na problémy Ukrajiny. „Zasažení několika cílů v Rusku situaci nezmění. Byla by to spíše provokace než řešení problémů na Ukrajině.“

Německo zmiňuje Freeman v rozhovoru i v souvislosti se zemním plynem a předpokládá, „že USA Nord Stream vyhodily do povětří. Kromě příběhů, které vypouštějí různé tajné služby, nevidím jiné věrohodné vysvětlení.“ Kdo konkrétně plynovod vyhodil do povětří neuvedl, pouze poznamenal: „Představivost tajných služeb se vždy ideálně hodila k utajování. Výsledkem je deindustrializace Německa, z níž USA velmi profitovaly. Prodáváme Německu plyn, který je čtyřikrát až pětkrát dražší než ruský. Zvyšujeme závislost Evropy na našich dodávkách energie. Velké ropné společnosti z toho mají radost. Osobně si myslím, že je to katastrofální vývoj.“

Celý text najdete zde v němčině.

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Geraldshields11, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.