Summit Hospodářského společenství západoafrických států ECOWAS konaný v polovině prosince v hlavním městě Nigérie řešil otázky spolupráce celku, ale i odchodu některých členů.
Blok ECOWAS má přibližně tucet členů včetně Beninu, Pobřeží slonoviny, Ghany a Gambie. Byl založen v roce 1975. Tři země, ve kterých proběhl státní převrat, Mali, Burkina Faso a Niger, přerušily vztahy s blokem a obvinily ho z nespravedlivých sankcí souvisejících s převratem. Poté se rozhodly, že nadále nebudou členy bloku a z velké části odmítly snahu ECOWAS zvrátit jejich odstoupení, kdy se očekává, že roční výpovědní lhůta pro jejich odchod bude ukončena v lednu. „Orgán se rozhodl stanovit období od 29. ledna 2025 do 29. července 2025 jako přechodné období a ponechat dveře ECOWAS pro tyto tři země během přechodného období otevřené,“ uvedl předseda Komise ECOWAS Omar Alieu Touray ve svém projevu na summitu. Země však na odchodu trvají, vytvářejí dokonce vlastní konfederaci AES a nyní začaly i zvažovat, jak vydávat cestovní doklady odděleně od ECOWAS. Aliance sahelských států (AES) vznikla poté, co Mali, Burkina a Niger přerušily vztahy s Francií a přiklonily se k Rusku.
Role společenství ECOWAS, v jehož čele v současné době stojí Nigérie, je nyní považována za mimořádně důležitou. Stabilita regionu je v posledních letech neustále ohrožena převraty a bezpečnostními krizemi. Proto byly na programu jednání ECOWAS mimo jiné regionální bezpečnostní výzvy. Bola Tinubu, nigerijský prezident a předseda ECOWAS, uvedl, že výzvy, kterým tento africký region čelí, prověřují jeho schopnost spolupracovat. „Nesmíme ztrácet ze zřetele naši základní odpovědnost, kterou je ochrana našich občanů a vytváření příznivého prostředí, v němž mohou prosperovat,“ domnívá se Tinubu. Ministři rovněž jednali o placení komunitárních poplatků členskými státy a o provádění systému liberalizace obchodu ECOWAS, který zahrnuje volný pohyb osob a zboží. Blížící se odchod tří sahelských států by mohl mít zásadní dopad na volný obchod a pohyb, jakož i na bezpečnostní spolupráci v regionu, kde se stále více prosazují džihádisté napojení na Al-Káidu i Islámský stát.