Ve dnech 19. a 20. prosince se konalo zasedání Evropské rady poprvé pod vedením nového předsedy Antónia Costy.
Na začátku summitu vedoucí představitelé přivítali ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který hovořil o situaci na místě a o tom, co Ukrajina potřebuje, když pokračuje ve své obraně. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová kromě jiného zdůraznila, že Ukrajina musí zvítězit a že podpora Ukrajiny je pro EU morálním a strategickým imperativem.
Vyjádřila také vyhlídku na další pokrok v přístupových jednáních Ukrajiny: „Pokud bude Ukrajina pokračovat v dobré práci, měli bychom být připraveni zahájit první blok přístupových jednání na začátku příštího roku.“
Stejně tak Evropská rada projednávala situaci na Blízkém východě, zejména v Sýrii po pádu režimu Bašára Asada.
Jednalo se rovněž o vztazích s USA před inaugurací nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, která se uskuteční příští měsíc. Von der Leyenová zde jasně hovořila o potřebě zapojit se do pozitivní agendy se zvoleným prezidentem: „Zejména proto, že jsme významnými obchodními partnery a sdílíme hluboce integrované trhy a dodavatelské řetězce. Máme společný zájem na řešení globálních ekonomických výzev, jako je například nadměrná čínská kapacita. Zároveň se připravujeme na různé scénáře.“
Probírala se i migrace. Debata mezi vedoucími představiteli se zaměřila na potřebu jasnějšího a účinnějšího evropského regulačního rámce, zejména s posílením pojmů bezpečná země původu a bezpečná třetí země, aby se podpořila inovativní řešení, počínaje italsko-albánským modelem a možným vytvořením „návratových center“ ve třetích zemích. Zvláštní zájem se projevil také o posílení evropské činnosti na migračních trasách s UNHCR a Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) v oblasti asistovaných dobrovolných návratů.
Evropská rada také vedla diskusi o globální angažovanosti a prioritách EU v současném geopolitickém kontextu.
Jak vyplývá ze sdělení publikovaného 19. prosince, „Evropská rada vybízí k další práci na posílení odolnosti a připravenosti EU a jejích členských států a schopnosti EU a jejích členských států předcházet krizím a reagovat na ně, a to soudržným způsobem, mimo jiné s ohledem na budoucí strategii připravenosti.“
Další podrobnosti najdete zde v češtině.