Evropská unie stanovila na začátku roku 2023 mimořádný strop pro ceny zemního plynu. Tento strop vyprší na konci ledna 2025.
Italský ministr životního prostředí a energetické bezpečnosti Gilberto Pichetto Fratin vyzval Evropskou unii, aby obnovila cenový strop „na 50 až 60 eur, a ne na 180“, jak tomu bylo v době vrcholící energetické krize způsobené ruskou invazí na Ukrajinu v roce 2022. Podniky v energeticky náročných odvětvích se mezitím obávají dopadů na ceny energií, které jsou rovněž tlačeny vzhůru kvůli návratu spekulací.
Abychom se vyhnuli spekulativním bublinám v účtech za energii, je třeba mít dlouhodobé smlouvy, míní Fratin.
Otázku ceny nelze přehlížet, a to jak pro rodiny, tak pro podniky, které by mohly být postiženy v oblasti konkurenceschopnosti a ekonomické udržitelnosti.
Ceny na začátku nového roku vzrostly poté, co se po desetiletích dodávek plynovody zastavily ruské toky do Evropy přes Ukrajinu.
Na Nový rok v 5:00 SEČ zastavil ruský plynárenský gigant Gazprom dodávky z plynovodu a poslední zbývající členové EU, kteří ještě do 31. prosince odebírali plyn z Ruska – Rakousko, Slovensko a Maďarsko – o tento zdroj dodávek přišli.
Maďarsko bude nadále odebírat ruský plyn prostřednictvím plynovodu TurkStream přes Turecko a Balkán, zatímco Rakousko a Slovensko si zajistily dodávky zemního plynu z jiných zdrojů.