Politico: Trumpova hořká pilulka. Proč musí podepsat zákon o sankcích?

Politico. Prezident Donald Trump nemá jinou možnost než podepsat zákon o nových sankcích, který mu sváže ruce ohledně jeho politiky vůči Rusku. Je to pro ně hořká pilulka, píše vlivný politický server Politico.

Prezident plánuje podepsat nový zákon přijatý oběma komorami amerického Kongresu, jak řekl jeho mluvčí v pátek. Trump nemá moc na výběr, protože je konfrontován s jednotnou frontou v Kongresu a s vyšetřováním, které budu podezření kolem jeho vztahů s Putinovým Ruskem.

Vetovat zákon nemá smysl, protože by bylo prezidentské veto přehlasováno. Bílý dům se tak snažil o to zachránit si tvář tím, že zákon podepíše, ale s argumentem, že se Bílému domu podařilo do něj prosadit některé změny. Páteční oznámení o vůli podepsat bylo dobře načasováno, píše dále Politico, protože se sešlo se zmatkem kolem změny šéfa prezidentské administrativy. To zaručilo menší zájem o tuto zprávu.

Nemožnost dosáhnout zrušení sankcí bez souhlasu Kongresu omezilo Trumpovy možnosti samostatně naleznout dohodu s Moskvou. Podle serveru Politico je přitom v Kremlu považováno právě zrušení sankcí za hlavní prioritu.

Členové Kongresu měli obavy z ochoty prezidenta Trumpa dohodnout se se svým ruským protějškem, což ještě potvrdily zprávy z prvního jednání obou hlav států na summitu G20, která proběhla v přátelské atmosféře.

Rusko nyní odpovědělo na Obamovy kroky ohledně vyhoštění ruských diplomatů z USA a zabrání ruského majetku v USA. Tuto odpověď Moskva odkládala.

Celá kauza amerických sankcí a nového zákona zasahující do prezidentské pravomoci utvářet zahraniční politiku je ohlasem jiného případu, a to boje Baracka Obamy o dohodu ohledně nukleárního programu Íránu. I tady se Kongres snažil do věci zasáhnout, a nakonec byl Bílý dům opravdu donucen celou dohodu předložit Kongresu.

Trump a Bílý dům nejsou jedinými kritiky zákona o nových sankcích. Ten vedle Ruska vadí také evropským politikům, protože omezuje investice v energetickém sektoru.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.