Mezi Trumpem a republikány se zvětšuje propast

Zpráva dne: V republikánském establishmentu se zvětšila propast mezi prezidentem Trumpem a vnitřně rozdělenými republikánskými politiky, a to nejen ohledně opět nepřijaté reformy zdravotnictví, ale také kvůli značnému zpoždění daňové reformy.

Propast mezi prezidentem Trumpem a zákonodárci jeho vlastní strany se znovu rozšiřuje, informovaly Financial Times. Trump se nepohodl ohledně další agendy v Kongresu, i vzhledem k chaosu v Trumpově administrativě. Nový šéf kanceláře a bývalý generál John Kelly má udělat v Bílém domě pořádek, ale mluvčí Sněmovny reprezentantů Paul Ryan uvedl, že je potřeba nutně pokročit s daňovou reformou. Je to prý „absolutně zásadní.“

Jeho slova ovšem zazněla krátce poté, co Trump vyzval republikány, aby se vrátili ke zdravotnické reformě. Prezidentovy priority jsou v rozporu s plány republikánů na snížení osobních a korporátních daní. Jenže Steven Mnuchin, ministr financí, sliboval, že v této době už „bude hotovo.“

A daňová reforma jde kupředu jen velmi pomalu. Ryan se ovšem domnívá, že právě daňová reforma je zásadní pro silný ekonomický růst. Bez ní prý se americký ekonomika ke třem procentům nedostane.

Trump přes víkend tweetoval negativně o Číně, že „nepomáhá se Severní Koreou“ a že by mohla lehce problém vyřešit. Dále také zveřejňoval urážky na kolegy ze strany, kteří podle něm mohou za neúspěch zdravotnictví reformy. Trumpovi klesla podpora k 36 % a republikáni jsou rozděleni více než kdy předtím. Reformy nejdou kupředu tak, jak bylo očekáváno. Ale bez toho, aby se Trump zdisciplinoval a přestal tweetovat co ho zrovna napadne, to nepůjde. Jinak bude Bílý dům stále strašidelný domem, říká k tomu politolog Jack Pitney.

A těžko očekávat od Pence nějakou zásadnější pomoc, protože byl sice zákonodárcem 12 let, ale žádnou zásadní legislativní změnu neprosadil.

Zatím je tu spousta nesplněných slibů – nejen daňová reforma, která je důležitá i vzhledem k volbám roku 2018, ale také nesplněný slib modernizace infrastruktury.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.