Španělské hospodářství je na vzestupu, do země se hrnou turisté a investoři. Nevýhodou je obrovský nedostatek bytů a prudce rostoucí nájemné, upozorňuje Tagesschau.
Nedávný průzkum ukázal, že Španělé – kromě obecné nespokojenosti s politikou a politickými stranami – považují za nejpalčivější problém krizi na trhu s bydlením. Tato krize má tři hlavní příčiny.
První problém: země je v současné době velmi oblíbená u rekreantů, bohatých migrantů a investorů. Barcelona je dobrým příkladem stinných stránek turistického a ekonomického boomu.
Ve městě existují byty, které se trvale pronajímají pouze od října do června. „Pak se smlouva zruší a nemovitost se pronajímá turistům. To vede ke skutečným problémům mnoha pracujících lidí a rodin, zejména v turistických a přímořských oblastech,“ uvádí sociolog Juan Andrés Walliser.
Další byty a domy jsou trvale prázdné, protože investoři očekávají, že je budou moci v budoucnu prodat za ještě vyšší ceny, než jaké trh nabízí nyní.
Problémy se dlouhodobě objevují také v centru země. V hlavním městě Madridu je částečně na vině politika konzervativní regionální vlády.
Láká rodiny a investory se silnou kupní silou z Latinské Ameriky. Veřejné univerzity dostávají méně peněz a schvaluje se stále více soukromých univerzit. To láká zahraniční studenty s vysokou kupní silou. „V Madridu jsou celé čtvrti, které kupují venezuelští nebo mexičtí investoři,“ říká Walliser. Dělníci a kvalifikovaní pracovníci jsou vytlačováni stále dál na okraj města, pokud hledají byt.
Další potíže přináší vysoký nárůst nájemného (za posledních deset let se zvýšilo v průměru o 78 %) a nedostatek sociálního bydlení.