Evropští představitelé nyní čelí těžké situaci. Bez podpory USA jim chybí na pokračování války, což by samo o sobě ohrozilo budoucnost NATO.
Evropští představitelé podporující válku na Ukrajině čelí po prohlášeních prezidenta Donalda Trumpa a ministra obrany Peta Hegsetha těžké situaci, píše v článku pro Asia Times analytik Stephen Bryen. Hegseth prohlásil, že Ukrajina nebude pozvána do NATO, USA na Ukrajinu nepošlou vojáky ani nedodají zbraně a členové NATO musí zvýšit své finanční příspěvky. Poznamenal také, že Ukrajina se nemůže vrátit ke svým hranicím před rokem 2014, a očekává od ní územní ústupky.
Prezident Donald Trump vedl dlouhý telefonický rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, v němž Putin projevil ochotu jednat o Ukrajině a bezpečnostních otázkách. Trump později informoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o svém rozhovoru s Putinem a sestavil vyjednávací tým s vyloučením generálporučíka ve výslužbě Keitha Kellogga, který prosazoval zvýšení sankcí vůči Rusku, aby dosáhl ústupků. Vedením jednání nyní Trump pověřil ministra zahraničí Marca Rubia, ředitele CIA Johna Ratcliffa, poradce pro národní bezpečnost Michaela Waltze a velvyslance a zvláštního vyslance Steva Witkoffa.
Evropští představitelé nyní čelí nejistotě, protože jim chybí zdroje na pokračování války bez podpory USA, což by samo o sobě ohrozilo budoucnost NATO. Mnozí evropští představitelé se také potýkají s domácí politickou nestabilitou. Platí to o Německu, Francii, Polsku nebo Rumunsku, připomíná článek.
Trumpova administrativa snižuje financování USAID, která v několika zemích včetně Ukrajiny působí jako krytí CIA. Tato ztráta finanční podpory staví EU před významné problémy, které přesahují jenom vlastní finanční problémy. Podle autora se tu také odhaluje slabost tvrzení, že EU a NATO brání demokracii, což představuje hrozbu pro legitimitu vládnoucích elit.
Trump se domnívá, že na evropské bezpečnosti sice záleží, ale že ji Rusko skutečně neohrožuje. Větší hrozbu vidí v oživující se Číně. Usiluje o to, aby Rusko více spolupracovalo a lépe tak vyvážilo globální moc. V dlouhém rozhovoru s Putinem Trump hovořil o možném ekonomickém a technologickém partnerství, které by zlepšilo vzájemné vztahy.
Zatímco situace na Ukrajině zůstává nejistá, existuje opatrná naděje na možnou dohodu mezi oběma stranami. V případě, že Trump a Putin dosáhnou opravdu shody, je vliv Evropy v této záležitosti omezený.
Celý text je v angličtině zde.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.