„Aktuální bezpečnostní konference v Mnichově může vejít do dějin jako konference vystřízlivění,“ sdělil slovenský prezident Peter Pellegrini.
Podle slov prezidenta Slovenské republiky je dnes zřejmé, že světový a hospodářský řád založený na mnohostranných dohodách a dodržování dohodnutých pravidel se rozpadá. To bylo také tématem rozhovoru s předsedou Evropské rady Antoniem Costou. „Zřetelně nastupuje politika mocných a praxe požadavků velmocí, které začínají prosazovat způsobem „ber, nebo nech být“. A my musíme být upřímní a říci, že právě svět založený na pravidlech a mezinárodních dohodách byl pro Slovensko a malé země světem výhodným. A my se budeme muset vážně zamyslet nad tím, jak budeme v tomto novém světě fungovat,“ řekl prezident Slovenské republiky.
Na společném bilaterálním setkání s Antoniem Costou se dotkli také důležité otázky, jakým způsobem chceme zapojit Evropskou unii do diskuse o budoucnosti Ukrajiny. „Slovensko musí zajímat výsledek války na Ukrajině a další kroky – jde o našeho východního souseda, který ani po válce nezmizí z mapy. V této souvislosti však již pravděpodobně nebudeme moci hovořit o spravedlivém míru, ale spíše o trvalém míru, kterého je třeba dosáhnout co nejdříve, aby za našimi hranicemi přestali zbytečně umírat lidé,“ uvedl Pellegrini.
Redakčně zkráceno, upraveno. Celou zprávu najdete na tomto odkaze:
***
Mnichovská bezpečnostní konference (MSC) se koná ve dnech 14. až 16. února. Program pokrývá témata jako je obrana, světový pořádek, udržitelnost a technologie.
Na konferenci se každoročně setkávají hlavy států, vlád a organizací, aby diskutovaly o aktuálních mezinárodních otázkách.
Páteční program byl zaměřen na výzvy pro globální bezpečnost, včetně budoucnosti globální správy, globální finanční architektury, odolnosti demokracie, klimatické bezpečnosti, jaderné bezpečnosti, hybridních hrozeb a budoucnosti umělé inteligence.
Dne 15. února se uskuteční debata o stavu mezinárodního řádu, regionálních konfliktech a krizích, od budoucnosti transatlantického partnerství po Ukrajinu. Účastníci budou diskutovat o situaci v Súdánu, na Haiti, ve Venezuele, Afghánistánu, Gruzii a na Blízkém východě.
V neděli 16. února budou účastníci diskutovat o úloze Evropy ve světě, včetně rozšíření EU a evropské konkurenceschopnosti.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.