OSN si připomíná třetí výročí Mezinárodního dne boje proti islamofobii

Podle OSN dochází ke „znepokojivému nárůstu“ protimuslimské bigotnosti. Organizace si proto v polovině března připomínala přijetí rezoluce, která tuto nesnášenlivost odsuzuje.

Islamofobie je definována jako nenávist, strach nebo předsudek vůči islámu a muslimům, který vede k diskriminaci, marginalizaci a útlaku. Termín se poprvé objevil na začátku 20. století a od té doby je velmi kontroverzním, kdy jedna strana tvrdí, že neprávně mění rozmanitost tohoto náboženství v otázkách názvu, jazyka a kultury, etnického původu a rasy na soubor stereotypních charakteristik a druhá strana vidí v islámu oprávněnou hrozbu a termín označuje jako zprofanovaný. Za příčiny islamofobie jsou považovány především emotivní politická rétorika ve smyslu chápání islámu jako existenční hrozby, ale i násilné trestné činy muslimů a velký prostor, který jim dávají média (akademická studie, o níž informoval deník The Washington Post, zjistila, že ve čtyřletém období bylo 12 procentům domácích útoků provedených muslimy věnováno v průměru o 449 procent více mediálního prostoru než 88 procentům útoků provedených vyznavači jiné víry).

Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci, kterou podpořilo 60 členských států Organizace islámské spolupráce (OIC) a která vyhlásila 15. březen Mezinárodním dnem boje proti islamofobii. V polovině března si pak OSN připomnělo výročí přijetí této rezoluce. Setkání představitelů se konalo přesně v předvečer tříletého výročí přijetí. Svá vyjádření poskytli někteří představitelé. „Od rasového profilování a diskriminační politiky, která porušuje lidská práva a důstojnost, až po otevřené násilí proti jednotlivcům a místům bohoslužeb, je toto součást širší metly nesnášenlivosti,“ uvedl v pátek šéf kabinetu OSN Courtenay Rattray. Komentář zazněl na zasedání Valného shromáždění u příležitosti Mezinárodního dne. Své vyjádření poskytl i náměstek generálního tajemníka OSN Miguel Angel Moratinos, který uvedl, že mnoho islamofobních činů se nemusí promítnout do oficiálních statistik – ale „ponižují důstojnost lidí a naši společnou lidskost. “ Hovořil i Mohammad bin Abdulkarim Al-Issa, generální tajemník Světové muslimské ligy, který zdůraznil, že „neexistují žádná teroristická náboženství nebo národy, pouze mysli naplněné nenávistí a zkažené scestnými názory.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.