Podle odhadů má Ukrajina značné zdroje nerostných surovin, včetně vzácných zemin. Jejich těžba ale může být problematická.
Bohaté nerostné zdroje Ukrajiny jsou důležité při jednáních s USA o dohodě o příměří v probíhající válce s Ruskem, napsal Scott L. Montgomery na stránkách Asia Times o americkém zájmu o nerostné bohatství Ukrajiny. Dne 11. března 2025 USA a Ukrajina oznámily uzavření dohody o obnovení podpory a sdílení zpravodajských informací za určitých podmínek, jejíž součástí je souhlas s co nejrychlejším uzavřením smlouvy o využití důležitých nerostných surovin, která má podpořit ukrajinskou ekonomiku a zajistit dlouhodobou bezpečnost země.
Ukrajinská vláda sice původně navrhovala, že by tyto nerostné suroviny mohly kompenzovat náklady na americkou pomoc, později však byla tato možnost ze společného prohlášení odstraněna. Dalším krokem má být zajištění souhlasu Ruska s příměřím.
Přístup k informacím o ukrajinských přírodních zdrojích je kvůli válce omezený, ale probíhá průzkum, který má situaci objasnit, píše dále autor. Ukrajina má dle dostupných informací významné zdroje nerostných surovin ve dvou hlavních oblastech. Větší oblast, nazývaná Ukrajinský štít, se táhne od severozápadu k jihovýchodu země a obsahuje velmi staré horniny. Dlouhá historie geologické činnosti vedla k tomu, že se v mnoha místních lokalitách i větších regionech nachází široká škála minerálů.
Druhá oblast v blízkosti Ruska zahrnuje riftovou pánev, známou jako Dněpro-Doněcká deprese, vyplněnou sedimentárními horninami bohatými na uhlí, ropu a zemní plyn. Před získáním nezávislosti v roce 1991 poskytovaly obě oblasti suroviny pro průmysl Sovětského svazu. Do roku 2000 se Ukrajina stala klíčovým producentem a vývozcem těchto nerostných surovin, včetně uranu pro jadernou energetiku.
Geologové zde nalezli také lithium a kovy vzácných zemin, které se zatím netěží. Zprávy nicméně uvádějí, že velká část hodnocení nerostných zdrojů je zastaralá, některé doly jsou kvůli válce neaktivní a používají se staré technologie. To naznačuje, že s pomocí zahraničních investic v mírové době by mohla produkce důležitých nerostných surovin vzrůst a tyto zdroje by se mohly stát ještě cennějšími.
Kritické nerostné suroviny jsou důležitými zdroji pro ekonomickou a národní bezpečnost, které čelí rizikům spojeným s dodávkami. Používají se ve vojenském vybavení, elektronice, bateriích a dalších zařízeních. Jak článek uvádí dále, americká geologická služba US Geological Survey sestavila seznam 50 kritických nerostů, z nichž mnohé se hojně vyskytují na Ukrajině.
Většina kritických nerostů na Ukrajině se nachází v Ukrajinském štítu, přičemž přibližně 20 % těchto zásob se v současné době nachází v oblastech okupovaných ruskými silami. Mezi klíčové suroviny patří mangan, titan a grafit, přičemž USA jsou při jejich dodávkách do značné míry závislé na dovozu ze zahraničí.
Ukrajina má největší zásoby manganu na světě, které se odhadují na 2,4 miliardy tun. Ukrajinský mangan má ale nízkou kvalitu, což zvyšuje náklady na zpracování. Grafit, používaný v bateriích a různých průmyslových odvětvích, se nachází především v Ukrajinském štítu, kde byly zjištěny významné zásoby. Titan se rovněž nachází na více místech Ukrajiny, celková velikost zásob však není veřejně známa. Vyskytují se zde i další důležité minerály obsahující kovy, jako je zinek, galium, germanium, nikl a kobalt, přičemž Ukrajina se řadí mezi deset největších zdrojů zinku s přibližně 6 miliony tun.
Geologové našli na Ukrajině velké množství důležitých minerálů, lithia, kovů vzácných zemin a skandia, které jsou nezbytné pro energetické, vojenské a další využití. Na začátku roku 2025 nebyl žádný z těchto nerostů těžen, ačkoli na ložisko lithia byla vydána licence k těžbě. Nejvýznamnější zásoby lithia se nacházejí ve třech lokalitách v jižní a jihovýchodní části Ukrajiny, odhady hovoří o přibližně 160 milionech tun rudy a 1,6 až 3 milionech tun oxidu lithného. V případě úspěšné těžby by se Ukrajina mohla zařadit mezi pět zemí s nejvyšší produkcí lithia.
V některých oblastech byla zjištěna naleziště prvků vzácných zemin a dalších nerostů, která však zatím nebyla zpracována. Skandium bylo identifikováno jako vedlejší produkt zpracování titanové rudy, ale jeho komerční potenciál zůstává nejasný. Aby Ukrajina mohla tyto zdroje úspěšně těžit, bude potřebovat lepší infrastrukturu, investice, odborné znalosti a mír.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.