Země Latinské Ameriky a Karibiku čelí výzvě, jak přizpůsobit své hospodářské strategie v podmínkách rostoucí globální hospodářské nestability. Zpráva Světové banky předpokládá růst o 2,1 % v roce 2025 a o 2,4 % v roce 2026, což z regionu činí nejpomaleji rostoucí region na světě.
„Globální ekonomické prostředí se dramaticky změnilo a vyznačuje se vyšší mírou nejistoty,“ uvedl Carlos Felipe Jaramillo, viceprezident Světové banky pro Latinskou Ameriku a Karibik. „Země musí přehodnotit své strategie a prosazovat odvážné a praktické reformy, které zvýší produktivitu, konkurenceschopnost a zároveň vyřeší dlouhodobé nedostatky v oblasti infrastruktury, vzdělávání, obchodu a správy věcí veřejných, aby zajistily tvorbu pracovních míst a lepší příležitosti pro podniky a občany.“
Rychle se vyvíjející globální ekonomické prostředí vytváří další tlak, neboť přetrvávající inflace ve vyspělých ekonomikách může oddálit snižování úrokových sazeb a omezit možnosti měnové politiky. Obavy z omezení globálního obchodu vytvářejí nejistotu ohledně nearshoringu a přístupu na trh, což přispívá k opatrnějšímu ekonomickému a podnikatelskému prostředí. Ke zhoršení výhledu přispívá také zpomalující se růst v Číně a snižování zahraniční rozvojové pomoci.
Psali jsme: