Konec Monroeovy doktríny? Díky Číně se Jižní Amerika odklání od USA

Jižní Amerika diverzifikuje obchodní vztahy a snaží se víc odklánět od protekcionistických USA. Tento trend nastolily vzájemně výhodné obchodní vztahy s Čínou.

Největší obchodní skupina Jižní Ameriky, Mercosur, složená z Brazílie, Argentiny, Uruguaye a Paraguaye, nedávno po více než 20 letech jednání uzavřela významnou dohodu o volném obchodu s Evropskou unií. Tato dohoda nyní čeká na ratifikaci a implementaci, píše americký specialista na Latinskou Ameriku John R Bawden pro Asia Times.

Chile zároveň pracuje na komplexním ekonomickém partnerství s Indií, která je čtvrtou největší ekonomikou světa. Naopak obchodní politika USA se posouvá směrem k méně volnému obchodu a většímu protekcionismu. V kontextu těchto změn Jižní Amerika pokračuje v budování několika aliancí a vzdaluje se od závislosti na USA.

V roce 2018 se v Santiagu začaly objevovat čínské automobily značek Changan, Maxus, Great Wall a Haval. Dnes tvoří čínské automobily 40 % prodejů v Chile, což představuje významný trend. Před dvěma desítkami let byly USA dominantní silou v regionu, ale rychlý průmyslový růst Číny a její poptávka po jihoamerických surovinách tuto dynamiku změnily.

V letech 2000 až 2014 došlo v Latinské Americe k poklesu chudoby z 27 % na 12 %, a to především díky ekonomické expanzi Číny, upozornil autor. Americká politická scéna se mezitím stala stále více nefunkční. Ačkoli americký trh zůstává pro karibskou oblast klíčový, již není tak dominantní silou jako dříve, a to zase hlavně kvůli vlivu Číny. Čínská iniciativa „Pás a stezka“ vedla k významným investicím v Jižní Americe, včetně výstavby velkých infrastrukturních projektů.

Indie se rovněž snaží posílit své ekonomické vazby s Jižní Amerikou, aby snížila závislost na jediné globální mocnosti, a Jižní Amerika tuto diverzifikaci podporuje. Latinskoamerické vlády byly tradičně opatrné vůči americkým a evropským investicím, hlavně kvůli nedostatku alternativ a ideologickým důvodům.

V multipolárním světě jsou obchod a kapitálové investice nyní vyváženější a nejsou zaměřeny pouze na Západ. Jižní Amerika je stále závislá na vývozu surovin a zahraniční kapitál vyvolává otázky spojené se suverenitou. Situace se však liší od minulosti, kdy dominoval britský nebo americký kapitál. Obchodní válka mezi USA a Čínou tlačí Jižní Ameriku k větší diverzifikaci jejích ekonomik a obchodních vztahů, přičemž v důsledku nových amerických cel se zvyšuje brazilský vývoz do Číny.

Vzhledem k současné nejistotě ohledně obchodní politiky USA zůstává jeden aspekt zřejmý: Jižní Amerika bude i nadále rozšiřovat své obchodní partnerství a nabízet tak řadu nových alternativ pro utváření budoucnosti.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.