Jak se africké státy zadlužují u Číny

Čína je velmocí v Africe. Pro více než polovinu všech afrických zemí je nejdůležitějším státním věřitelem.

Podle odhadů Centra pro globální rozvojovou politiku na Bostonské univerzitě poskytla Čína v letech 2000 až 2022 africkým vládám a regionálním institucím půjčky ve výši přibližně 170 miliard amerických dolarů, uvedla německá Tagesschau.

Tyto finanční prostředky jsou využívány především na velké stavební a dopravní projekty, které nejsou realizovány africkými, ale čínskými společnostmi – s vlastními zaměstnanci a materiálem, vysvětluje ekonom Churchill Ogutu, analytik IC Group.

Podle zastánců představují čínské infrastrukturní iniciativy klíčový faktor modernizace Afriky a v některých případech dosáhly výraznějších výsledků v kratším čase než mezinárodní rozvojové projekty. Kritici však upozorňují na riziko zadlužení mnoha afrických zemí v důsledku čínských úvěrů a vyjadřují obavy, že ekonomická dominance Číny v regionu jí může zajistit i politický vliv.

Mnoho afrických zemí čelí nejen závažným problémům se splácením úvěrů od čínských bank, ale už nyní nezvládají hradit úroky, které jsou podle údajů Kielského institutu pro světovou ekonomiku v průměru třikrát vyšší než u jiných veřejných věřitelů. Čínské finanční ztráty v Africe vedly k omezení poskytování nových půjček, vysvětluje Ogutu, a Čína se z této zkušenosti v regionu poučila. Éra neomezeného úvěrování je pryč. Podle pozorovatelů k tomu přispívá i fakt, že některé čínské megaprojekty v Africe se nepotkaly s očekávaným úspěchem.

Aktuálně se Čína v Africe zaměřuje na investice do obnovitelných zdrojů energie, zejména solární energie – pravděpodobně i proto, že čínské podniky ovládají světový trh se solárními moduly.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.