Trh práce v Česku prošel za 20 let proměnami, mzdy rostou pomalu

Česko začalo zaostávat za jinými východoevropskými státy, kde mzdy rostou dynamičtěji.

Podle aktuálních propočtů Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí 2025 meziročně vzrostla v Česku průměrná hrubá měsíční nominální mzda o 6,7 % a díky nízké inflaci vzrostla i reálně o 3,9 %. Růst platů však byl značně diferenciovaný podle jednotlivých sektorů ekonomiky. V těžbě a dobývání vyrostly platy nominálně jen o 3 %, v sektoru nemovitostí o 12 %.

Viděno z dlouhodobé perspektivy struktura zaměstnanosti se v Česku výrazně proměňuje pod vlivem celosvětových trendů, stoupající vzdělanosti obyvatel a posunu kariéry do vyššího věku. Setrvalým trendem je přesun z primárního sektoru do terciálního sektoru služeb. Například v zemědělství za posledních dvacet let ubyla třetina zaměstnanců, v těžbě a dobývání dokonce dvě třetiny, v sektoru informatiky a komunikačních činností vyrostla o 84 %.

Mezinárodní srovnání mezd na hodinu podle aktuálních dat z Eurostatu ukazuje na to, že Česko v uplynulém desetiletí předehnaly některé státy východní Evropy, zejména Litva a Estonsko. Vyšší kupní sílu měla průměrná mzda také v Polsku a Rumunsku. Na druhé straně kdysi bohatší Portugalsko má v obou srovnáních průměrnou mzdu nižší než Česko.

Zdroj: ČSÚ 2025

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.