Američtí vojenští analytici míní, že konflikt mimo jiné ukázal význam dat, ochrany sítí a využití inovací v různých oblastech. Drony nezpůsobily revoluci ve válčení.
Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) vydalo na začátku května 2025 novou zprávu, která se věnuje vojensko-strategickým aspektům rusko-ukrajinské války a shrnuje některé lekce a poučení z tohoto konfliktu.
Autory zprávy jsou američtí vojáci a Centrum pro strategická a mezinárodní studia je americký think tank, který je spojen s universitou v Georgetownu a existuje od začátku 60. let 20. století. Je to oficiálně nadstranický think tank s odborníky, kteří zastupují různé názory napříč politickým spektrem.
Ze zprávy, která je dostupná na internetu v anglickém jazyce, vybíráme některé hlavní body, které američtí experti zdůraznili pro budoucnost válečných konfliktů a které ukazují na to, jak v USA vyhodnocují konflikt.
Jaderné hrozby ovlivnily průběh konfliktu
„Jaderné hrozby Ruska ovlivnily jak rychlost, tak rozsah vojenské podpory Západu Ukrajině… Válka mezi Ruskem a Ukrajinou představuje úspěšný model toho, jak postupná vojenská pomoc může udržet válčení na konvenční, nejaderné úrovni. Postupné eskalace – poskytnutí podpory a následná pauza na vyhodnocení reakce Ruska před poskytnutím pokročilejší podpory – přispěly k tomu, že v tomto konfliktu nedošlo k jadernému výbuchu.“
Drony nezpůsobily revoluci ve válčení
„Navzdory rychlému pokroku je dnes použití bezpilotních námořních a vzdušných dronů stále spíše evolucí než revolucí ve válčení. Z pohledu strategie kompenzačních opatření v oblasti obrany by revoluční pokrok znamenal získání a udržení významné výhody nad protivníky po dlouhou dobu.“
„Tanky zůstávají relevantní… Tanky s pěchotou dokážou to, co letecká síla, nepřímá palba a drony samy nedokážou: obsadit a udržet terén.“
„Velmi krátké cykly návrhu, konstrukce, bojového testování a revize hardwaru/softwaru dynamického získávání vytvářejí konkurenční výhodu. Schvalování těchto rozhodnutí na nižších úrovních a s menším dohledem s sebou nese rizika odpovědnosti a udržitelnosti programu, ale je nezbytné pro inovace v tempu války.“
Umělá inteligence a data ovlivní budoucnost válek
„Válka mezi Ruskem a Ukrajinou předznamenává budoucí roli umělé inteligence a integrace dat ve válčení. Armády získávají výhody vytvářením společné platformy pro zpravodajské, operační, logistické a plánovací funkce, vývojem uživatelsky přívětivých systémů pro minimalizaci náročnosti výcviku a udělením pravomocí frontovým silám k rychlému vývoji taktiky.“
„Budoucí úspěch v konkurenčním prostředí bude záviset nejen na přepravě zásob, ale také na zvládnutí dat, ochraně sítí a využití inovací ve všech oblastech.“
Rozhodující je vůle bojovat a odolnost společnosti
„Vůle bojovat“ označuje souhrn psychické odolnosti, fyzických schopností a ideologického přesvědčení jedné ze stran konfliktu.“
„Analytici podcenili vůli Ukrajinců bojovat v roce 2022 a předpovídali rychlou kapitulaci. Ukrajinci však prokázali hlubokou psychologickou a ideologickou odolnost, umocněnou reálnou existenciální hrozbou pro jejich vlast.“
„Bojová morálka ruských vojáků utrpěla během války opakované rány, které měly kořeny v neschopnosti zajistit zdánlivě rychlé a jisté vítězství.“
„Odolnost celé společnosti vytváří konkurenční výhodu.“
Soft power je i nadále relevantní
„Ukrajina si jako outsider získala mezinárodní sympatie a oslovila širokou škálu dárců. Tyto sympatie vedly k podpoře v mnoha formách, od zbraní od západních zemí až po dobrovolníky zdola. Naopak, po prvních dnech invaze OSN obvinila Rusko z válečných zločinů a Mezinárodní trestní soud obžaloval šest ruských představitelů z válečných zločinů na Ukrajině. To vedlo k všeobecnému mezinárodnímu vnímání Ruska jako viníka konfliktu.“
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.