Indie se přidala do závodu o výrobu čipů a investuje miliardy do domácí produkce

Země hodlá do roku 2032 dosáhnout v oblasti polovodičů srovnatelné úrovně s hlavními světovými producenty.

Indie v současnosti plánuje spustit nový fond v hodnotě přes 1 bilion rupií (přibližně 10,8 miliardy dolarů), který má podpořit domácí výrobu čipů a posílit ambice země stát se globálním technologickým centrem.

Prostředky budou směřovat do dotací pro návrh čipů, nákup výrobních zařízení a rozvoj dodavatelských řetězců, přičemž k oficiálnímu představení by mohlo dojít během několika měsíců.

Vláda premiéra Naréndry Módího se tímto krokem snaží urychlit rozvoj polovodičového průmyslu a dohnat globální lídry, jako jsou USA, Čína nebo Jižní Korea. Indie sází na kombinaci státních pobídek a svého inženýrského talentu, čímž chce přilákat velké technologické hráče podobně, jako se jí to podařilo u společnosti Apple.

Aktuální iniciativa navazuje na program z roku 2021, který již přilákal investice firem jako Micron Technology nebo indického konglomerátu Tata Group.

Ačkoliv se indické projekty zatím soustředí na méně sofistikované technologie, dlouhodobým cílem je posun k pokročilé výrobě. Ministr technologií Ashwini Vaishnaw dříve uvedl, že Indie hodlá do roku 2032 dosáhnout v oblasti polovodičů srovnatelné úrovně s hlavními světovými producenty.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.