V Norsku budou po volbách nejspíš vládnout konzervativci

Zpráva dne: Konzervativní premiérka Norska Erna Solbergová může zřejmě slavit volební vítězství, i když její strana skončila druhá. Strana Konzervativci má po pondělních volbách našlápnuto k nové koaliční vládě. Ukazují to volební projekce, o kterých informovala během noci agentura Reuters.

Vládnoucí koalice Konzervativců a populistické Strany pokroku s dalším malými středopravými stranami mají mít těsnou většinu celkem 87 poslanců v 169 členném norském parlamentu.

Jednalo by se o historické vítězství Solbergové, protože žádná z konzervativních vlád se u moci neudržela od roku 1985. Tyto projekce byly ale podle agentury založeny jenom na 65 % sečtených lístků, takže se ještě mohly změnit.

Solbergová a její strana šla do voleb z programem, který má seškrtat daně k tomu, aby byl stimulován hospodářský růst. Naopak sociální demokracie chtěla daně zvýšit a zlepšit veřejné služby jako je vzdělání a zdravotní péče pro 5 milionů Norů.

S otazníkem je další budoucnost rozšíření těžby ropy a plynu, které Norsko produkuje jako jedná z mála zemí v západní Evropě. Liberálové, jejichž podporu vlády musí Solbergová hledat, další výzkumy a těžbu v norské Arktidě odmítají.

Opoziční sociální demokracie byla považována dlouho za favorita voleb, ale situace se změnila po té, co hospodářství začalo postupně růst a zotavovat se z propadu cen ropy, klíčového vývozu Norska.

5% nezaměstnanost, což byl rekord za posledních 20 let, klesla na 4,3 %, zatímco důvěra spotřebitelů je na desetiročním rekordu

Sociální demokracie volby zřejmě vyhrála a získá podle posledních čísel (95,1 % sečtených hlasů) 49 mandátů, Konzervativci jich budou mít 45. Stradu do voleb vedl Jonas Gahr Støre, který se srovnával s prezidentem Francie Emmanuelem Macronem a přejal roli lídra strany od Jense Stolteberga, jenž se stal generálním tajemníkem NATO.

Konzervativní premiérka bude směřovat ke koalici se Stranou pokroku, která ve svém programu volá po omezení migrace, což Støre vidí jako zradu norských hodnot. Toto koaliční spojení, píše Reuters, může také odradit některé menší strany v podpoře nové konzervativní koalice.

Shrnujeme výsledky v 7: 30 s 95, 1 % sečtených hlasů, jak je uvedla oficiální stránka Valgresultat.no:

Strana práce (soc.dem): 49 mandátů (27,4 %), ztráta 6 křesel

Konzervativci: 45 mandátů (25,1 %), ztráta 3 křesel

Strana pokroku: 28 mandátů (15,3 %), ztráta 1 křesla

Strana středu: 18 mandátů (10,3 %), navíc 8 křesel

Socialistická strana levice: 11 mandátů (6 %), navíc 4 křesla

Liberální strana: 8 mandátů (4,3 %), ztráta 1 křesla

Křesťanská lidová strana: 8 mandátů (4,2 %), ztráta 2 křesel

Zelení: 1 mandát (3,2 %), beze změny

Rudí: 1 mandát (2,4 %), navíc 1 křeslo

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.