Aktuálně: Během pátku se vyostřila situace ve Španělsku. Katalánsko vyhlásilo nezávislost regionu, Madrid reagoval podle očekávání.
La Vangaría. Katalánsko v pátek odpoledne vyhlásilo nezávislost na Španělsku. Senát v Madridu následně spustil článek 155 španělské ústavy, který zbavuje severošpanělský region autonomie.
Dosavadní pokusy o jednání tak selhaly a politické krize ve Španělsku se ještě prohloubila.
Katalánský parlament hlasoval o deklaraci nezávislosti Katalánska 70 pro, 10 proti a 2 se zdrželi.
Vyhlášení nezávislosti už odmítly vzápětí uznat Evropská unie i Spojené státy, EU krok Katalánska neuznala ale zároveň požádala Madrid, aby nepoužil sílu. Podobně se zachovalo i sousední Portugalsko.
Po jednání vlády v pátek večer premiér Mariano Rajoy sesadil předsedu regionální vlády Carlese Puigdemonta, rozpustil katalánský parlament, odvolal šéfa místní policie a vyhlásil nové volby v Katalánsku na 21. prosince.
Na ulicích Barceloně přivítal vyhlášení nezávislosti Katalánská dav několika tisíc lidí. A podle deníku La Vangaria lidé slavili a také byli připraveni zorganizovat řetěz na ochranu „katalánských“ institucí.
